A Monetáris Tanács szerint a lakosság nettó pénzügyi megtakarítási hajlandóságának csökkenése, a költségvetés növekvő finanszírozási szükséglete a folyó fizetési mérleghiány növekedését eredményezte. Amennyiben a fiskális politika a Középtávú Gazdaságpolitikai Programban meghatározott módon csökkenti az államháztartás finanszírozási igényét, a folyó mérleg deficitje a jelenlegi GDP-arányosan 5 százalék körüli mértékben stabilizálódhat.
Az Európai Unióhoz, majd az euróövezethez való tervezett csatlakozás, de már önmagában a konvergencia folyamat növeli a fenntartható folyó fizetési mérleg hiányának szintjét, gyorsabb növekedést tesz lehetővé, miközben az adósságra fizetendő kamatok nagyságát csökkenti - áll a Monetáris Tanács állásfoglalásában.
Hosszútávon 5 százalék lehet a folyó mérleg hiánya
A GDP átlagosan 4 százalékos növekedése mellett a folyó fizetési mérleg GDP-arányosan számított 5-6 százalék körüli hiánya középtávon fenntarthatónak tekinthető - áll abban az állásfoglalásban, amelyet a Monetáris Tanács a Magyar Nemzeti Bank a Jelentés a pénzügyi stabilitásról című kiadványa kapcsán tett közzé.