A jövő hónapban megjelenő előrejelzés szerint, amelynek tervezetéből a szerdai Financial Times idéz, a világ már művelés alatt álló lelőhelyeinek hozama a korábban vártnál gyorsabban csökken.
Pótlólagos beruházások nélkül a kitermelés visszaesésének éves üteme 9,1 százalék lenne. A Kína, India és más fejlődő térségi gazdaságok támasztotta kereslet miatt azonban évente 360 milliárd dollárnyi beruházásra lenne szükség 2030-ig, és még ezzel is csak azt lehetne elérni, hogy a globális kitermelés visszaesésének éves üteme 6,4 százalékra csökkenjen, áll az IEA szerdán Londonban idézett jelentéstervezetében.
A szervezet szerint a visszaesés hatása a következő néhány évben még nem feltétlenül fog érződni, mivel a kereslet is csökken, de az árak esésével a beruházások is várhatóan lassulni fognak, és ez együtt már felnagyítja a hatást.
Az IEA szerint a 2030-ig várható olajkereslet-növekedés egésze a feltörekvő piacokon jelentkezik, miközben a fejlett ipari térség fogyasztása csökken. Ennek eredményeként a gazdag országok részesedése a globális keresletből a tavalyi 59 százalékról 50 százalék alá fog csökkenni, jósolják az IEA szakértői.
Más olajipari elemzők szerint a globális nyersolajtermelés már évekkel ezelőtt túljutott csúcspontján. Az Energy Watch Group nevű szakértői műhely néhány hónapja Londonban kiadott elemzése szerint ez már 2006-ban - az iparági konszenzusnál több évvel korábban - megtörtént, elsősorban a fő kitermelő térségek termelési potenciáljának vártnál koraibb és nagyobb mértékű hanyatlása miatt.
Az Energy Watch Group a továbbiakban a globális termelés drámai zuhanását jósolja: előrejelzése szerint a tavalyelőtt elért, átlagosan napi 81 millió hordós csúcstermelés után 2020-ban 58 millió, 2030-ban már csak 39 millió hordó - vagyis a jelenleginek kevesebb mint a fele - lesz a világ napi nyersolajtermelése.