2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Csak úgy szívja fel idén a hazai piac a munkaerőt. Legalábbis erre is lehetne következtetni a friss uniós statisztika számaiból.

Az Eurostat második negyedévre vonatkozó statisztikája alapján Magyarországon nőtt a legjobban a foglalkoztatottság az uniós tagállamok között. Előző év azonos időszakához képest a második negyedév ugyanis 3,1 százalékos bővülést hozott.

A helyzet különlegessége egyébként, hogy az első negyedéves statisztika alapján is minden más tagállamot maga mögé utasított hazánk. Ebben persze vitathatatlanul szerepet játszott az idén megnövelt volumenű közfoglalkoztatás.

Ráadásul a következő negyedévekben is minden esélyünk megvan arra, hogy ha negyedéves bázison nem is, de évesen mindenképpen Európa trónján üldögéljünk. A kormány ugyanis augusztustól a havi átlag 200 ezer fős közfoglalkoztatást tűzte ki célul, amihez a szükséges pluszforrásokat is biztosította 47 milliárd forint értékben. Mivel eddig a második félévekben nagyjából 100 ezer körüli átlagos közmunkáslétszámról árulkodtak a statisztikák, érezhető hatása lehet az év közben megnövelt volumennek.

Visszatérve az Eurostat-adatokra, a második negyedévben mögöttünk a brit foglalkoztatottság-bővülés áll 2,7 százalékkal, a dobogó harmadik fokára pedig Málta került 2,6 százalékos plusszal. A régiós országokat tekintve hatalmas volt az előnyünk, hiszen mögöttünk a legnagyobb mértékben a lengyel dolgozók száma bővült 1,5 százalékkal. Érdekesség, hogy a kormány részéről rendre példaként említett cseh foglalkoztatottság előző év azonos időszakához képest mindössze egy stagnálással felérő 0,1 százalékos pluszt tudott felmutatni.

Bár éves bázison kiemelkedőt produkált Magyarország, azért az első negyedévhez képest bekövetkezett változás miatt sincs ok szégyenkezni, hiszen a 0,6 százalékos növekedés a negyedik legnagyobbnak számít a tagállamok körében. Hazánkat Észtország (+1,2 százalék), Portugália (+0,9 százalék) és Spanyolország (+0,6 százalék) előzte meg.

A régiónkat tekintve azonban még ezzel a szerényebb adattal is éllovasok vagyunk. Minket szorosan követett Lengyelország és Szlovákia egyaránt 0,5 százalékos plusszal, míg a cseh dolgozók száma semmit sem változott a második negyedévben az első három hónaphoz képest. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!