3p

A tavalyi minimális emelkedés után idén várhatóan stagnál majd a Richter csoportszintű árbevétele, üzemi eredménye pedig valószínűleg csökkenni fog, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik, a gyógyszergyár vezérigazgatója. A cég adózott nyeresége tavaly csaknem negyedével 51 milliárd forintra nőtt, ami az úgynevezett "mérföldkő bevételek"-nek, valamint az orosz és az amerikai piac növekedésének, utóbbin belül jelentős részben a profitsharingnak köszönhető. A profitsharingből származó bevételek idén azonban megcsappannak, ami negyedével veti majd vissza a cég amerikai árbevételét. Mfor.hu tudósítás.

Jól állta a Richter a válságot

A tavalyi, euróban mérve 1,1 százalékos árbevétel-növekedés után stagnálást vár az idei évtől a Richter, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik vezérigazgató. Mindez azt jelenti, hogy a 2008-as 941,6 és a 2009-es 952,4 millió euró után valószínűleg idén sem éri el a vállalat az egymilliárd eurós álomhatárt.

Tavaly tetőzött a profitsharing

Ami az egyes piacokat illeti, 2010-re csökkenést csupán az amerikai piacon prognosztizált a vezérigazgató. Itt tavaly kiugró, dollárban számítva 41 százalékos növekedést ért el a cég, ami - a sürgősségi fogamzásgátló nagyarányú forgalombővülése mellett - a Teva-Barr-ral kötött profitmegosztási megállapodásból befolyó bevételeknek volt köszönhető. A profitsharing azonban a tavalyi tetőzés után idén jelentősen csökken, ami komoly mértékben, mintegy 25 százalékkal veti majd vissza az amerikai piacon elérhető árbevételt, magyarázta Bogsch Erik.

A Richter-vezér emellett Magyarországon, Romániában és a FÁK-országokban 0-5, az EU9-ben és Oroszországban öt, Lengyelországban és Ukrajnában tíz százalékos növekedést, a többi piacon pedig stagnálást vár idén árbevétel tekintetében.

Csökkenhet a nyereség

Az üzemi eredmény viszont idén valószínűleg alacsonyabb lesz a tavalyinál, jegyezte meg a vezérigazgató. Az mfor.hu azon kérdésére, hogy ez milyen tényezőkre vezethető vissza, annyit válaszolt: erről még korai beszélni. Utalt azonban arra, hogy az USA-piacon jelentősen csökken az árbevétel, miközben a költségek szinten maradnak, s bár a gyógyszeripari cégek viszonylag jól állják a válság ütéseit, azért a negatív hatások alól ők sem tudják kivonni magukat.

Az idei tervekkel kapcsolatban kifejtette: szeretnék erősíteni termékportfóliójukat, emellett kooperációs partnert keresnek az RGH-188 elnevezésű molekula fejlesztésének következő klinikai fázisához, illetve biotechnológiai fejlesztésekhez Nyugat-Európában vagy akár az Egyesült Államokban.

Megelőzte az USA a magyar piacot

Ami az elmúlt év kedden ismertetett fő számait illeti, a Richter Gedeon Nyrt. konszolidált, adózott nyeresége 51 milliárd forintot tett ki, ez 22,8 százalékos növekedést jelent 2008-hoz képest. Euróban kifejezve az adózott eredmény 181,8 millió euró volt, ami 9,8 százalékos plusz az előző évhez képest.

Bogsch Erik elmondta, hogy a "kiugróan jó eredmény" elsősorban az orosz piacon elért 11 és az USA-ban bekövetkezett 41 százalékos árbevétel-növekedésnek, illetve az amerikai Forest gyógyszergyárral kötött együttműködésből befolyó, úgynevezett  "mérföldkő bevételek"-nek köszönhető.

Árbevétel tekintetében a cég legnagyobb piacának 23 százalékos részesedéssel továbbra is Oroszország számít. Ezt követi az USA, amely tavaly - három százalékos növekedést produkálva - már 13 százalékát adta az összes forgalomnak. Az amerikai piac ezzel a magyart előzte meg, amelynek részesedése 13-ról 12-re csökkent az elmúlt évben.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!