Részt vett a rendezvényen Herbert Reul, az EP ipari és energetikai bizottságának az elnöke, valamint Jacek Saryusz-Wolski, a külügyi bizottság volt elnöke is. Gyürk hangsúlyozta, hogy Európa középtávon semmiképpen nem tud lemondani az orosz gázról, de az EU-orosz energiaügyi kapcsolatokban kölcsönösségre és kiegyensúlyozottságra törekszik, ami jelenleg nincs meg.
Hogy miként lehet elkerülni azt, hogy Európa a most közelgő télen is "ráfázzon" az orosz-ukrán elszámolási vitákra, az EU hosszú hónapok óta keresi a megoldást, de ahhoz még távolról sem jutott el, nem megnyugtató a helyzet - mondta a képviselő.
Szerinte középtávon a megoldást a közös európai energiapolitika megteremtése jelentheti, amelynek négy pilléren kell nyugodnia. Az első pillér - fejtette ki Gyürk András - az átláthatóság. Ezzel kapcsolatban említést tett a Mol felvásárlásával kapcsolatos problémákról. "Nem tudjuk, kik a tulajdonosok, ez problémát jelent" - mondta.
A második pillér a diverzifikáció, vagyis új gázbeszerzési források megteremtése és új szállítási útvonalak kialakítása, valamint a gáz mellett más energiaforrások hangsúlyosabbá tétele. Erre - mint a képviselő mondta - nagyszerű példa a Nabucco vezeték terve, amelynek az ügye megítélése szerint a hónapokkal ezelőtt aláírt kormányközi megállapodással jó irányba fordult. A megállapodás - emlékeztetett - megteremtette a Nabucco finanszírozhatóságát, és "a forrásoldal is egyre biztosabbnak néz ki". Mint hozzátette, a kezdeti szakaszban nyilván azeri gáz lesz a fő forrás, de később Türkmenisztán és Irak is szóba jöhet.
A Nabucco ügye most sokkal jobb állapotban van, mint a Déli Áramlaté, amellyel korábban versengett - mondta Gyürk. A fideszes EP-képviselő a közös európai energiapolitika harmadik szükséges pillérének a versenyt, az egységes, liberalizált energiapiacot tartja. Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU 500 millió fogyasztót jelent, és ez óriási alkutényező a partnerekkel folytatott tárgyalásokon.
Végezetül a negyedik szükséges pillér Gyürk szerint a szolidaritás. Magyarország most a legkiszolgáltatottabb EU-országok közé tartozik, de előbb-utóbb az egész unió függősége nőni fog - vélekedett. Az európai szolidaritás érvényesüléséhez az eseti segítségnyújtáson túlmenően egyfelől szilárd jogszabályi keretekre, másfelől infrastrukturális feltételek biztosítására van szükség - mondta.
MTI/Menedzsment Fórum