3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Senki nem tudja kizárni, hogy a téllel együtt jön majd az újabb gázkrízis, és hogy Európa az orosz-ukrán vita túszává válhat - vélekedett szerdán Brüsszelben újságírók előtt Gyürk András fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő, akinek a védnöksége alatt a Constellation Energy Institute (Csillagkép Energia Intézet) energiabiztonsági szakmai konferenciát tartott az EP székházában, energiapolitikai szakemberek és EP-képviselők részvételével.

Részt vett a rendezvényen Herbert Reul, az EP ipari és energetikai bizottságának az elnöke, valamint Jacek Saryusz-Wolski, a külügyi bizottság volt elnöke is. Gyürk hangsúlyozta, hogy Európa középtávon semmiképpen nem tud lemondani az orosz gázról, de az EU-orosz energiaügyi kapcsolatokban kölcsönösségre és kiegyensúlyozottságra törekszik, ami jelenleg nincs meg.

Hogy miként lehet elkerülni azt, hogy Európa a most közelgő télen is "ráfázzon" az orosz-ukrán elszámolási vitákra, az EU hosszú hónapok óta keresi a megoldást, de ahhoz még távolról sem jutott el, nem megnyugtató a helyzet - mondta a képviselő.

Szerinte középtávon a megoldást a közös európai energiapolitika megteremtése jelentheti, amelynek négy pilléren kell nyugodnia. Az első pillér - fejtette ki Gyürk András - az átláthatóság. Ezzel kapcsolatban említést tett a Mol felvásárlásával kapcsolatos problémákról. "Nem tudjuk, kik a tulajdonosok, ez problémát jelent" - mondta.

A második pillér a diverzifikáció, vagyis új gázbeszerzési források megteremtése és új szállítási útvonalak kialakítása, valamint a gáz mellett más energiaforrások hangsúlyosabbá tétele. Erre - mint a képviselő mondta - nagyszerű példa a Nabucco vezeték terve, amelynek az ügye megítélése szerint a hónapokkal ezelőtt aláírt kormányközi megállapodással jó irányba fordult. A megállapodás - emlékeztetett - megteremtette a Nabucco finanszírozhatóságát, és "a forrásoldal is egyre biztosabbnak néz ki". Mint hozzátette, a kezdeti szakaszban nyilván azeri gáz lesz a fő forrás, de később Türkmenisztán és Irak is szóba jöhet.

A Nabucco ügye most sokkal jobb állapotban van, mint a Déli Áramlaté, amellyel korábban versengett - mondta Gyürk. A fideszes EP-képviselő a közös európai energiapolitika harmadik szükséges pillérének a versenyt, az egységes, liberalizált energiapiacot tartja. Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU 500 millió fogyasztót jelent, és ez óriási alkutényező a partnerekkel folytatott tárgyalásokon.

Végezetül a negyedik szükséges pillér Gyürk szerint a szolidaritás. Magyarország most a legkiszolgáltatottabb EU-országok közé tartozik, de előbb-utóbb az egész unió függősége nőni fog - vélekedett. Az európai szolidaritás érvényesüléséhez az eseti segítségnyújtáson túlmenően egyfelől szilárd jogszabályi keretekre, másfelől infrastrukturális feltételek biztosítására van szükség - mondta.

MTI/Menedzsment Fórum 


AJÁNLOTT VIDEÓK

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!