A cég közleményében emlékeztet: a közzétett új csőd-, felszámolási és végelszámolási eljárások száma - 2001 után - 2006-ban ismét csúcsot döntött, a meredek emelkedés azóta is tart. Tavaly az előző évhez képest 16,4 százalékos növekedés volt, és 2009 eddigi időszakában további romló tendenciát mértek.
A felszámolási eljárások száma több mint 36 százalékkal nőtt, a tavalyi első félévi 5.518-ról az idei első félévben 7.517-re. A végelszámolások számát (6.590) tekintve, amelyek jelentős arányban végül felszámolásba fordulnak át, a növekedés még nagyobb, közel 60 százalék. A csődeljárásokat illetően is változás tapasztalható: míg az előző években alig akadt néhány eljárás, 2008-ban pedig egy sem indult, 2009-ben már eddig 15 eljárás kezdődött.
A Creditreform szerint a baj nagyobb, mint korábban. Erre utal, hogy a felszámolások által érintett összesített jegyzett tőke 2009 első félévében meghaladta a 63,3 milliárd forintot, ami a tavalyi teljes évi adat több mint 88 százaléka.
A közlemény felhívja a figyelmet arra: a felszámolások tekintetében Szabolcs megye Budapest és Pest megye után rögtön a második és harmadik helyen áll szinte minden negyedévben 2008 eleje óta (2009 első negyedévében 504, második negyedévében 341 felszámolás indult Szabolcsban).
Ezt a cég arra vezeti vissza, hogy 2004-ben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legnagyobb arányú az új cég alapítás, számuk akkor több mint 19,5 százalékkal nőtt. A megyében található egyik településen regisztrált gazdasági társaságok több mint 40 százaléka, azaz közel 700 cég bejegyzett székhelycíme és/vagy kézbesítési megbízottjának címe ugyanakkor megegyezett, tevékenységi körük, cégformájuk is azonos volt. Ezeknek a cégeknek most kezdődött meg a felszámolása, ez az oka Szabolcs megye "előkelő" helyezésének.
Az adóhatóság az első negyedévben 12220, a második negyedévben 16171 végrehajtási eljárást kezdeményezett. Erre a Creditreform szerint azért érdemes figyelni, mert tapasztalataik szerint a fizetésképtelenségi eljárások jelentős részét egy-egy ilyen esemény is megelőzi az érintett társaságoknál. A 2009 második negyedévében felszámolási eljárás alá került cégek 80 százalékánál volt tapasztalható a felszámolási eljárás előtt negatív esemény, amelyek 70 százaléka végrehajtás volt.
A gazdasági társaságok sikeres üzletmenete, fizetőképessége vevőik és beszállítóik sikeres üzleti tevékenységétől is függ, ami a mostani helyzetben még inkább szükségessé teszi a monitoring tevékenységet. Ennek a Creditreform szerint már nemcsak a közvetlen vevőkre és szállítókra, hanem lehetőség szerint azok más vevőire és beszállítóira is érdemes kiterjednie, hiszen sok esetben a kialakuló lánctartozások okozzák a legtöbb társaság fizetésképtelenné válását.