2p

Az osztrák OMV a Verbund közműszolgáltató beolvasztása nélkül is integrált energiakonszernné kíván átalakulni. Ennek érdekében nem csak gázüzemű erőműveket épít majd - mint azt éppen Romániában készül tenni -, de még vízierőművek megszerzését sem tartja kizártnak, sőt a bio-fűtőanyag-, a biogáztermelés és -felhasználás terén, valamint a szén-dioxidtárolásban is tevékenykedni kíván.

A tulajdonosi struktúra terén az OMV egyaránt kíván építeni a két nagy főrészvényes által biztosított stabilitásra és a tőzsdei jegyzés által kínált tőkepiaci jelenlétre. Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV elnöke szerint a főrészvényes IPIC fontos szerepet játszik a társaság továbbfejlesztésében. Az IPIC egyaránt támogatta a kilencvenes években végrehajtott költségcsökkentéseket és az elmúlt években követett terjeszkedési kurzust. Az elnök teljesen alaptalannak nyilvánította azokat a találgatásokat, amelyek szerint az ÖIAG-IPIC szindikátusi szerződés lejárta után a Gazprom is szerephez juthatna az OMV-ben. Az orosz energiaipari óriás terjeszkedni kíván ugyan a nyugat-európai térségben, de az osztrák cégtől teljesen eltérően pozícionált vállalatokra vetett szemet.

Ruttenstorfer megerősítette a még a Verbund-fúziós tervek előtt közzétett 2010-ig szóló stratégiai és pénzügyi célokat. A vállalat középtávon 30-40-50 dolláros olajárral számol. A magas olajár hatása már érezhető a fogyasztás növekedési ütemének lassulásán. Néhány éven belül többlettermelő kapacitások jelennek meg a kínálati oldalon. Mindezeknek előfeltétele azonban, hogy "semmilyen súlyos politikai eseményre ne kerüljön sor".

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!