Mennyire terjedt el az interim menedzsment hazánkban?
Hat éve indítottuk el ezt az új szolgáltatást és megoldást Magyarországon, a nemzetközi piacon dolgozó kollégáim azt jelzik, hogy újszerűsége miatt általában mindenhol hozzávetőleg ennyi időre volt szükség az elterjesztéshez. 2009. második felében én is úgy látom, hogy most már egy nagyon dinamikus növekedés előtt áll ez a menedzsment megoldás és ez a szakma. Struktúráját és előnyeit megismerték a vállalatok és egyre több a nagyon felkészült és elkötelezett interim menedzser. 2009. első felében természetesen ez a szakma is egy kicsit megbillent, most viszont már sok az érdeklődés és ismét növekszik megbízásaink száma, tehát csak bátorítani tudom ezen megoldás választásához cégek vezetőit és a HR-eseket, a másik oldalon pedig az interim szakma és karrier-út iránti érdeklődőket. Azt gondolom, hogy a mai gazdaságban pillanatnyilag legalább 150-200 aktív interim menedzser működik, egy részük IM szolgáltató cégen keresztül, más részük magán-csatornákon keresztül.
Elsősorban mely cégek "használnak" interim menedzsereket?
Dominánsan két csoportot különböztethetünk meg. A nemzetközi, multinacionális cégeknél maga a szolgáltatás és a megoldás lényegesen ismertebb idehaza is és a regionális központokban is (hiszen az anyacég elterjedten használ interimeket), így egyre inkább természetszerűleg merül fel magyar interim alkalmazása, ha például gap management-ről vagy project management-ről van szó. Az utóbbi már csak azért is, hiszen ezen cégeknél erőteljes a projekt-orientáció. A másik csoport növekedése személyesen nekem fontos és örömet szerez, mert a másik csoportba tartoznak a dinamikus hazai vállalkozások, akár a KKV szektorból. Igénylik menedzsmentben az új erőket, de talán tartózkodóbbak az új fix alkalmazású vezetők bevitelével kapcsolatban, mintha óvatosabbak lennének tanácsadók vonatkozásában, ezért a legideálisabb megoldás a rugalmas és költséghatékony interim menedzsment struktúra.
Mitől alkalmas és jó egy interim menedzser?
Nemzetközi és hazai tapasztalataim alapján két jellemzőt emelnék ki, mint legfontosabbat és olyat, ami valóban az interim világra érvényes. Ami a szakmai vonatkozást illeti, természetesen kiemelkedő tapasztalatokkal kell az adott területen rendelkeznie, "téma-specifikus" gyakorlati eredményeket kell felmutatnia, kell, hogy szakmailag ne csak jó, hanem unikális legyen, de mindenekelőtt legfontosabb az a szemlélet, hogy alkalmas és képes legyen annak elfogadására, hogy általában az interim menedzser mindig egy kicsit túlképzett az adott pozícióhoz, ilyen helyzetben kell tudni teljesíteni. A másik leglényegesebb az adott vállalat kultúrájával, stílusával és kollégaival kapcsolatos empátia és illeszkedési képesség. Pozíciójában nem építkezni kell, erre nincs idő, hanem mihamarabb a harmonikus illeszkedés útját megtalálni, akár napok alatt is. A vonatkozó szakirodalmakban sok fontos jellemzőt olvashatunk még, azok közül pedig azt emelem ki, hogy az adott terület vonatkozásában egyensúlyban legyen nála a stratégiai gondolkodás és az operatív működés. Érdekességként említem, hogy hazánkban a fentiekkel rendelkező interim menedzserek átlagéletkora 45-50 év, sokan a multi világ hátterével érkeznek ide.
Dolgoznak-e nálunk nemzetközi interim menedzserek?
Igen, meglepően sokan, csak nem biztos, hogy ez publikus velük kapcsolatban. Ahogy korábban is jeleztem, a nemzetközi cégeknél ez egy nagyon bevált gyakorlat, módomban van idehaza többüket ismerni, akik HR, pénzügyi, változás-menedzsment, kereskedelmi/marketing vezető pozícióban dolgoznak. Izgalmas és új ígéretes jelenség számomra, hogy az elmúlt hónapokban több cég keresett meg minket speciális felkészültséggel rendelkező külföldi interim menedzserek ügyében. Itt gyorsan és hatékonyan tudunk lépni, hiszen a TTInterimManagement cégünk tagja a Senior Management International (SMI) hálózatnak, amelyben angol, francia, német, holland, olasz, amerikai szolgáltató partnereinken keresztül kiemelkedően széles kört tudunk elérni és mobilizálni.
Hogyan fejlődik ez a szakma?
Mindenekelőtt kiváló szolgáltatásokat kell nyújtanunk, és egyébként pedig két irányban kell dolgoznunk: természetesen tovább kell "terjeszteni az igét" és a nemzetközi vállalatok mellett kiemelten kell kezelnünk a hazai újfajta menedzsment tudásra igényt tartó cégeket. A másik irány pedig az interim menedzserekről szól; őket kell felkészítenünk erre a kicsit speciális világra, erre az új karrier-útra és nemzetközi tapasztalataink alapján is közre kell működnünk az interim menedzsment szakmára jellemző speciális ismeretanyagok megszerzésében. Ehhez nyújt például segítséget az Interim Menedzser Klub, ahol az interim menedzsment és kommunikáció speciális kapcsolatáról lesz workshop, de úgy gondolom, hogy a sikeres ügyek, projektek erősítik leginkább az új szakma iránti bizalmat.
További információk kérése az interim menedzsmentről.
Menedzsment Fórum