2p

Lengyelország mellett elsősorban Németország gázellátását fenyegeti egy friss lengyel-orosz vita. Az orosz állami tulajdonú Gazprom jelenleg "szünetelteti az együttműködést" lengyelországi partnerével, mivel nem tudnak megegyezni a tulajdonviszonyokon és a tranzitdíjon.

A Németországba szállító Jamal gázvezeték lengyelországi szakaszának tulajdonosa a Gazprom és a lengyel PGNiG közös vállalata, az EuRoPol Gaz nevű cég. A társaságban egy 1993-as szerződés szerint 48-48 százaléka van a két vállalatnak. A fennmaradó négy százalék egy kis lengyel kereskedőcég, a Gas-Trading kezében van, de ez utóbbiban részvényes a PGNiG.

A Gazprom egy ideje nagyobb részesedést kérne a vegyes vállalkozásban, sőt azt is jelezte, hogy csökkentené a tranzitdíjat. A lengyel vállalat egyik követelésnek sem kíván eleget tenni. Sajtójelentések szerint jelenleg szünetel a Gazprom és a PGNiG együttműködése.

A vita gyakorlatilag megbéníthatja a vegyes vállalkozás, az EuRoPol Gaz tevékenységét és magát a gázszállításokat is fenyegeti. A gáz a Jamal nevű vezetéken jut el Szibériából Lengyelországba, majd tovább Németországba. A Jamalon évente harminc milliárd köbméternyi orosz gáz halad Lengyelországon át.

2005 végén és 2006 elején az orosz-ukrán gázárvita miatt már egyszer veszélybe került Európa gázellátása, akkor ugyanis az orosz fél jó időre elzárta a csapokat.

A közelmúltban Fehéroroszországgal vesztek össze az orosz energiaszállítók, aminek következtében elzárták a Barátság kőolajvezetéket. Magyarországon az ellátási problémák megelőzése érdekében meg kellett csapolni a tartalék olajat is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!