4p

Őrizetbe vették az ajkai timföldgyárat birtokló MAL Zrt. vezérigazgatóját, jelentették be hétfőn. A céget állami irányítás alá vonják – azt egyelőre nem lehet tudni, mikor indulhat újra a termelés. A gyár leállása komolyan veszélyezteti az ajkai timföldgyártást, amelyhez mintegy tízezer munkahely kapcsolódik. Mfor.hu háttér.

A rendőrség őrizetbe vette a MAL Zrt. vezérigazgatóját, és kezdeményezte előzetes letartóztatását  - jelentette be Orbán Viktor kormányfő hétfőn napirend előtt a parlamentben.

A magánvagyonnal is felelhetnek

Az Országos Rendőrfőkapitányság (ORFK) szerint Bakonyi Zoltánt a ma reggeli órákban állították elő a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai. A MAL vezetőjének gyanúsítotti kihallgatása folyamatban van az iszapkatasztrófával összefüggésben "több ember halálát okozó közveszélyokozás és környezetkárosítás bűncselekmények miatt" - áll az ORFK mfor.hu-hoz eljuttatott közleményében.

Orbán Viktor felszólalásában kiemelte, hogy  kártalanítani kell a károsultakat, és mivel nem természeti csapásról van szó, hanem emberek által előidézett károkozásról, nem az adófizetőknek, hanem azoknak kell fizetni, akik a károkat okozták. "Nincs esély arra, hogy akár a cégvagyont, akár a magánvagyont kivonhatják a kártérítési felelősség alól" - jelentette ki a miniszterelnök a felelősökkel kapcsolatban.

Állami irányítás alá kerül a MAL

Ami a MAL Zrt.-t illeti, a miniszterelnök szerint a céget állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni. Egyúttal arra kérte a képviselőket, fogadják el a hétfői ülésnapon az ezt lehetővé tévő törvényjavaslatukat.

Hozzátette, hogy a katasztrófa ügyének megnyugtató lezárásáig egy úgynevezett katasztrófavédelmi biztos hatáskörébe rendelik a MAL Zrt. teljes körű felügyeletét, irányítását és vagyonkezelését.

Mint mondta, ezt annak érdekében teszik, hogy az üzemben minél hamarabb újrainduljon a biztonságos termelés, megkezdődhessen a kárvallottak kártalanítása, elhárítsák a további környezeti veszélyeket és minél előbb megállapítsák a felelősséget.

A MAL Zrt. gyárának hosszú távú jövőjével kapcsolatban megjegyezte, hogy erről a katasztrófavédelmi biztos tesz majd javaslatot.

Áll a gyár, állások ezrei veszélyben

Mint ismert, a timföldgyár termelése már csaknem egy hete áll, miután Illés Zoltán környezetvédelmi miniszter a tragédia másnapján felfüggesztette a cég termelői tevékenységét. (Annak ellenére tette ezt, hogy a baleset nem a termelési folyamattal, hanem a melléktermék tárolásának körülményeivel áll összefüggésben - a szerk.)

A MAL Zrt. vasárnapi közleménye szerint ha a gyár egy-két napon belül nem indul újra, a műszaki-technológiai károk olyan szintet érnek el, amelyek hosszú távon teszik lehetetlenné a termékkibocsátást. Ez pedig olyan mértékű piacvesztést okozhat, amely kétségessé teszi a gyár életképességét, és így a helyreállítást és a kárelhárítást is. 

Az ajkai timföldgyár termelésének haladéktalan újraindítását követelte Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet elnöke is. Szerinte a gyár végleges leállítása tízezer ember megélhetését veszélyeztetné.

Orbán Viktor ezzel kapcsolatban annyit közölt, hogy biztosítani kell a munkát az üzemben, meg kell tartani a munkahelyeket - arról nem szólt, mikor indulhat újra a termelés.  

Likviditási problémákkal küszködött 

A MAL Zrt. az országban egyedüliként folytatott timföldgyártást Ajkán a múlt hétig. A cég az ország második legnagyobb alumíniumipari vállalkozása, 100 százalékban hazai magántulajdonban van, jegyzett tőkéje hárommilliárd forint.

A vállalat több mint 1100 embernek ad munkát Ajkán és környékén. Timföldtermékeinek 80 százalékát exportálja, aminek 97 százaléka az EU országaiba jut el. Európában 12, a világpiacon négy százalékos részesedéssel rendelkezik.

Mint az mfor.hu korábban megírta, a MAL Zrt.-nek tavaly saját bevallása szerint is likviditási problémákkal kellett szembenéznie. Vesztesége a válságkezelő intézkedések ellenére 363 millió forintra ugrott, szállítóival szemben pedig több mint félmilliárd forint lejárt tartozást halmozott fel.

Az ajkai timföldgyárnál múlt hétfőn szakadt át az egyik vörösiszap-tározó gátja - a kiszabaduló szennyezőanyag elöntötte a környező települések egy részét. Az ökológiai katasztrófát okozó szerencsétlenségben eddig nyolc ember veszítette életét.

W. B.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!