Készpénzben is kaphatnak kártérítést azok az idős emberek, akiknek háza lakhatatlanná vált az ajkai vörösiszap-katasztrófa miatt, viszont nem tartanak igényt új lakásra, inkább családtagokhoz költöznének, jelentette be csütörtöki sajtótájékoztatóján Pintér Sándor.
Segítség több forrásból
A belügyminiszter szerint a tulajdonos kérheti háza helyreállítását is - "ha az olyan területen van, ahol ezt érdemes megtenni, akkor helyre fogjuk állítani.” Lehetőségük van arra is, hogy a helyben hamarosan felépülő új házak közül válasszanak, vagy az ország más részein is letelepedhetnek.
Az ingatlanokat állami forrásból vásárolhatják meg a károsultak, nem a Magyar Kármentő Alapból, mondta korábban a Magyar Rádió Krónika című műsorának Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára. A pénzt majd attól vagy azoktól hajtják be, akikről bebizonyosodik, hogy a katasztrófa okozói.
A Magyar Kármentő Alap, amelyben eddig több mint 700 millió forint gyűlt össze, tehát egy plusz forrás. A kormányrendelet szerint az összeg szintén felhasználható a károsultak lakhatása elemi feltételeinek megteremtésére a katasztrófát megelőző állapot szerinti mértékig, átmeneti elhelyezésükre, ellátásuk feltételeinek megteremtésére, a katasztrófa hatásai által előidézett egészségkárosodás megelőzésére, a megrongálódott közterületek, közutak helyreállítására, illetve a katasztrófával érintett térség revitalizációjára. Működési, adminisztrációs, marketing-, bér- és egyéb járulékos költséget nem lehet ebből finanszírozni.
A 2012 december végéig működő alapból a katasztrófával érintett települések, Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely önkormányzatai igényelhetnek támogatást.
Elosztásáról a Kármentő Bizottság dönt. Ennek tagjai Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely polgármestere, a Veszprém Megyei Önkormányzat főjegyzője, a belügyminiszter által, a katasztrófavédelmi szervezet állományába tartozó személy, elnöke pedig a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság elnöke.
"Nem kell kapkodni az egyéni kártérítés után"
Pintér Sándor azon újságírói kérésre, miszerint próbálják-e a lakosok kárukat egyéni úton, bíróságon érvényesíttetni, azt mondta: "nem kell kapkodni az egyéni kártérítés után", a kormány ugyanis kvázi megelőlegezi a kártérítést a lakóknak.
A kérdés azért vált aktuálissá, mivel a Fővárosi Bíróság a közelmúltban tízmillió forint kártérítést ítélt meg a vörösiszap-katasztrófa egyik devecseri károsultjának. A pénzt az ajkai timföldgyár tulajdonosának, a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt.-nek nyolc napon belül ki kell fizetnie.
Hidasi Gábor, a károsult ügyvédje közölte: Konkoly József az első olyan károsult, aki elérte, hogy a kára egy jelentős részét (több mint a felét) a Mal azonnal végrehajtható bírósági határozat alapján megtérítse.
Az MTI szerint Konkoly József több mint 19,3 millió forint vagyoni kártérítésre nyújtott be igényt amiatt, hogy a vörösiszap tönkretette a házát, a telkét és a garázsát.
Kolontáron, Devecserben és Somlóvásárhelyen a legutolsó összesítések szerint 262 károsodott házat bontanak le.
Több mint 600 tanút hallgattak ki
Ami a katasztrófa büntetőjogi vonatkozásait illeti, Pintér Sándor szerint eddig több mint 600 tanút hallgattak ki. A büntetőeljárás még az elején tart, azt szakértők bevonásával folytatja le a Nemzeti Nyomozóiroda.
Mint ismert, az ajkai timföldgyárnál október 4-én szakadt át az egyik vörösiszap-tározó gátja - a kiszabaduló szennyezőanyag elöntötte a környező települések egy részét. Az ökológiai katasztrófát okozó szerencsétlenségben kilenc ember veszítette életét.