4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ma délben ismét megkezdődik a termelés az ajkai timföldgyárban, így nő az esélye a cég talpon maradásának. Időközben ismét megszólalt az üzemet birtokló MAL Zrt. szerdán szabadon engedett vezére - Bakonyi Zoltán továbbra is állítja, hogy a balesetnek nem volt előjele. A miniszterelnök eközben levélben kéri a magyarokat, hogy továbbra is adakozzanak a károsultak javára. Mfor.hu háttér.

A korábban bejelentett hétvégi időpontnál némileg korábban, pénteken délben indul újra a gyártás a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt.-nél, közölte csütörtökön a vállalatot felügyelő kormánybiztos szóvivője.

Új tározóba kerül a vörösiszap

Petrőczi Timea szerint a működés biztonságos, ezt a hatósági engedélyek is alátámasztják - a cég felügyelői már valamennyi dokumentumot átvették.     

Az újraindított termelés során keletkező vörösiszapot egy új, eddig még nem használt tározóba fejtik, amely már rendelkezik a szükséges engedélyekkel. A működés beindításához már korábban felfűtötték a gépeket.

A timföldgyár termelése másfél hete áll, miután Illés Zoltán környezetvédelmi miniszter a tragédia másnapján felfüggesztette a társaság tevékenységét. A cég vezetői és a vegyipari szakszervezetek hét végén úgy nyilatkoztak, hogy ha a gyár egy-két napon belül nem indul újra, akkor elveszíti megrendelőit és csődbe megy, ami összességében - beszállítókat és egyéb kapcsolódó vállalkozásokat is beleszámítva - mintegy tízezer munkahely elvesztésével járna.

Az újraindulás azért is fontos, mert az alumínium előállításához olyan speciális gépeket használnak, amiket fel kell fűteni, különben az alapanyag beleszárad, ez pedig milliárdos károkat okozhat, mondta az ATV-nek  Bakondi György kormánybiztos.

Másfél tucatnyian felügyelik a MAL-t

Mint ismert, a kormány keddi hatállyal rendelte el a MAL Zrt. állami felügyelet alá vonását, és ezzel egyidejűleg a kormánybiztos hatáskörébe rendelte a cég teljes körű felügyeletét, irányítását és vagyonkezelését. Bakondi betekinthet a gazdálkodó szervezet könyveibe, megvizsgálhatja eszközeit, kötelezettségeit, szerződéseit, pénzforgalmi számláit, felvilágosítást kérhet a gazdálkodó szervezet vezetőitől, a legfőbb szervtől, a felügyelőbizottsági tagoktól és a könyvvizsgálótól, akik ezt kötelesek megadni.

A kormánybiztos a menedzsmentet nem mentette fel, hanem felügyelőket rendelt föléjük - 18 szakterületen nevezett ki felügyelőket, akik további szakértők bevonásával a gyár működésének valamennyi releváns területét vizsgálják majd.

Bakonyi: fájdalom és keserűség

Időközben ismét megszólalt Bakonyi Zoltán, a MAL. Zrt. vezérigazgatója, aki szerda óta szabadlábon van. "A magyar nyelvben nincs arra megfelelő kifejezés, amin az elmúlt tíz napban keresztülmentem. Ezt a fájdalmat és keserűséget nem lehet szavakba önteni, az érzéseimet nem lehet ilyen módon átadni. (...) Egy héten keresztül nem aludtam” - mondta a szakember a Veszprém Megyei Naplónak.

Hozzátette: egyelőre még nem találta meg a választ arra, mi okozta a gát szakadását. Megismételte, hogy kollégái minden hatósági előírást és szabályt betartva, minden műszaki előírásnak eleget téve végezték a tevékenységüket, a gát falát rendszeresen ellenőrizték. Ennek a balesetnek tudomásuk szerint nem volt előjele, magyarázta Bakonyi Zoltán.

A cég elnöke, Tolnay Zoltán a Figyelőnek úgy nyilatkozott, hogy nem érzik magukat felelősnek, ugyanis szerintük egy elháríthatatlan külső erő, vagyis a természeti viszonyok alakulása okozta a katasztrófát. 

Levelet írt Orbán

Orbán Viktor miniszterelnök ezzel szemben Parlament előtti felszólalásában hétfőn úgy nyilatkozott: nem természeti csapásról van szó, hanem emberek által előidézett károkozásról. Emiatt a károkat nem az adófizetőknek, hanem azoknak kell fizetni, akik azt okozták. "Nincs esély arra, hogy akár a cégvagyont, akár a magánvagyont kivonhatják a kártérítési felelősség alól" - jelentette ki a miniszterelnök a felelősökkel kapcsolatban.

Orbán egyébként csütörtökön adakozásra hívta fel a magyarokat - Schmitt Pál köztársasági elnökkel közösen írt levelében arra kér mindenkit, hogy lehetőségeihez mérten segítsen a károsultakon a Magyar Kármentő Alapon keresztül. Csütörtökig az alapban már több mint 200 millió forint gyűlt össze.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!