5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A magyarok túlnyomó többsége szerint a kormány jól vizsgázott az ajkai timföldgyárnál történt katasztrófa következményeinek kezelésében. Az embereket a jelek szerint az sem zavarta, hogy a környezetvédelmi miniszter olykor vészjósló nyilatkozatokkal rukkolt elő, és olyan gát építése mellett kötelezte el magát, amelynek szükségessége a megvalósult formában igencsak megkérdőjelezhető. Mfor.hu háttér.

A magyar társadalom majd kilenctizede úgy véli, hogy a kormány jól (ötven százalék) vagy nagyon jól kezelte (36 százalék) a vörösiszap-katasztrófa következményeit, derül ki a Századvég múlt héten nyolcszáz fő bevonásával elvégzett felméréséből.

Kevesen kételkednek

A megkérdezettek 97 százaléka helyesli a kármentő alap megnyitását, az új védőgát megépítésével 92 százalék ért egyet, és 85 százalék szerint helyes döntés volt a vállalat tulajdonosainak és a vállalat vagyonának zár alá helyezése. A döntésekkel egyet nem értők aránya kevesebb mint tíz százalék.

A felmérés szerint  99 százalék úgy látja, a legfontosabb feladat a települések védelme egy esetleges újabb gátszakadástól; ezt követi a károsultak kártalanítása és a gyárban dolgozók munkahelyének megvédése (98 százalék), de hasonlóan fontosnak gondolták a megkérdezettek a felelősök megkeresését (97 százalék) is.

A társadalom túlnyomó többsége, hetven százaléka szerint a gyárat működtető cég, a MAL Zrt. a felelős a katasztrófáért, s csupán a megkérdezettek négy százaléka vélekedett úgy, hogy természeti katasztrófáról van szó. A válaszolók 76 százaléka szerint a bajba jutottak kártalanítása a vállalat feladata, és hét százalék gondolta úgy, hogy ez állami feladat.

Az adatokból a közvélemény-kutató arra következtetett, hogy a magyar társadalomban óriási a szolidaritás a károsultakkal, de az emberek azt is érzékelik, hogy a gyár bezárása hosszú távon inkább rontja a kárt szenvedettek helyzetét. A munkahelyek védelmét azonban nem feltétlenül a termelés mielőbbi újraindításától várják a kérdezettek, mivel ezt csak nyolcvan százalékuk látja inkább fontosnak. (A termelés holnaptól már normál üzemmódban folyik - a szerk.)

ORFK-szóvivő lett a miniszterelnökből

A megkérdezettek a jelek szerint nem tulajdonítottak túlzott jelentőséget annak, hogy a kormány kommunikációja olykor hajlamos volt vészjóslásra és populizmusra, ráadásul - közvetve vagy közvetlenül - olyan döntések születtek, amelyek létjogosultsága igencsak megkérdőjelezhető.

Hogy csak néhány példát említsünk: Bakonyi Zoltán, a MAL Zrt. vezérigazgatójának őrizetbe vételét - meglehetősen szokatlan módon - nem a rendőrség, hanem Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, méghozzá a Parlamentben, október 11-én 13 óra 34 perckor. Az Országos Rendőr-főkapitányság csak bő másfél órával ezután, 15 óra nyolc perckor adott ki közleményt a történtekről, annak ellenére, hogy a MAL-vezér előállítása már a reggeli órákban megtörtént.         

Bár a rendőrség kezdeményezte a vezető előzetes letartóztatását, a Veszprém Városi Bíróság szerdán szabadlábra helyezte Bakonyit - az indoklás szerint nem állapítható meg a bűncselekmény alapos gyanúja az eljárás ezen kezdeti szakaszában.

Le fog szakadni - mégsem szakadt

Ami a vészjósló megnyilvánulásokat illeti, Illés Zoltán környezetvédelmi miniszter október 10-én úgy nyilatkozott, hogy a sérült vörösiszap-tározó menthetetlen állapotban van, északi oldalfala le fog szakadni. "Egy napon vagy egy héten belül bekövetkezhet a tragédia" - mondta a miniszter. Minderre szerencsére nem került sor, az említett fal jelenleg is áll.

A miniszter a tározó általa menthetetlennek mondott állapotával indokolta azt is, hogy sürgősen fel kell építeni egy gátat Kolontáron a falu még épen maradt részének védelmére. A 670 méter hosszú, 2,5 méter magas védmű el is készült - Illés Zoltán szerint "világrekordnak számító idő”, azaz három nap alatt.

Nem volt elég a hármas védvonal

Az akkori közlések szerint mintegy 40 ezer köbméter dolomitból és földből, 100 millió forint költséggel megépült gátat a kormány annak ellenére szükségesnek tartotta, hogy a MAL addigra hármas védvonalat épített ki a sérült tározó elé.

Az első körgát 470 méter hosszú, magassága 3-4 méter, és a cég közlése szerint megtartja "a csapadék- és csurgalékvizet" - ehhez a vonalhoz erőművi salak felhasználásával még egy 395 méteres pernyegát is épül. A második védelmi vonal becsült hossza 600 méter, magassága 2 méter, a harmadik pedig 450 méter hosszan, 2,5 méter magasan védi a környéket.

Illés Zoltánt azonban mindez nem győzte meg - szerinte a MAL hármas körgátja nem tudná megfogni a kiömlő iszaplavinát, ugyanis nincs alapja.

El sem érne odáig az iszap

A kolontári gátnak azonban egy esetleges újabb gátszakadás esetén sem nagyon lett volna mit megfognia, a sérült tározóból ugyanis már kiáramlott a lúgos víz. Ami maradt, az nagyrészt sűrű állagú iszap, amely legfeljebb 500-1000 méter távolságig juthatna el - ezt akkor maga a környezetvédelmi miniszter is elismerte.

Az új gátat viszont - az Index számításai szerint - a tározótól 1000-1300 méter távolságra építették meg, tehát egy újabb gátszakadás esetén valószínűleg nem vagy csak alig jutott volna el odáig a tározó tartalma. Ezt figyelembe véve teljesen érthetetlen, miért kellett rohamtempóban felhúzni az építményt. Az már csak a hab a tortán, hogy a "rekorder gát" elhelyezkedése olyan, hogy a Torna patakot nem védené meg egy újabb szennyezéstől.

Ráadásul jelen állás szerint attól sem kell tartani, hogy a sérült tározó a későbbiekben bajt okozhat - a napokban újraindított termelés során keletkező vörösiszapot ugyanis egy új, eddig még nem használt tározóba fejtik.

Mint ismert, az ajkai timföldgyárnál múlt hétfőn szakadt át az egyik vörösiszap-tározó gátja - a kiszabaduló szennyezőanyag elöntötte a környező települések egy részét. Az ökológiai katasztrófát okozó szerencsétlenségben kilenc ember veszítette életét.

Wéber Balázs

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!