2p

Elkészült a vörösiszap-katasztrófa okait kutató első ideiglenes szakvélemény: a Mal Zrt. által felkért szakértő szerint talajtörés történhetett, írja a szerdai Népszabadság.

Az egyelőre névtelenséget kérő szakember szerint az ajkai timföldgyár tízes számú zagykazettája alatt több tízméteres mélységben elcsúsztak egymáson a különböző földrétegek, ami a támfal kiszakadását okozta.

Ami a feltételezett történés hátterét illeti, a cégtulajdonosok jogi képviselője, Ruttner György a szakértőt idézve elmondta: a társaság privatizációját követően az állam által kötelezően előírt környezetvédelmi beruházások során a tározók körül olyan résfalat kellett kialakítani, amely a vízzáró rétegig - 8–18 méter mélységig - megakadályozta a tározóban lévő lúgos folyadék elszivárgását.

Azzal azonban senki nem számolt, hogy az átlagosnál jóval csapadékosabb időben a tározók alatti talaj megtelhet vízzel, a "mesterséges medencében" pedig megváltozhat a talaj szilárdsága.

Ruttner szerint a MAL Zrt. szempontjából a talajtörés elháríthatatlan eseménynek, természeti katasztrófának minősül. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár viszont úgy véli, ipari létesítmények esetében a talajtörés semmiképpen nem számít természeti katasztrófának. Szerinte a résfal kialakítását követően a Mal Zrt.-nek folyamatosan ellenőriznie kellett volna a talajvíz szintjét, így szükség esetén szivattyúzással vagy egyéb beavatkozással megelőzhette volna a gátszakadást.

Léteznek temészetesen részben más forgatókönyvek is: a katasztrófát a tározó tetejéről végignéző szemtanú az mfor.hu-nak azt mondta: az erős szél által felkorbácsolt víz kezdte ki az ajkai vörösiszap-tározó falát, amely ezt követően szakadt be. Dr. Winkler Gusztáv, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Fotogrammetria és Térinformatika Tanszékének adjunktusa ezzel kapcsolatban kérdésünkre úgy vélekedett, hogy az erős szél keltette hullámok nyilván hatással lehettek a gátra - az elmozdult víztömeg nagy nyomása által.

WInkler Gusztáv akkor azt mondta, hogy a katasztrófa közvetlen kiváltó okát még pontosítani kell - önmagától biztosan nem omlik össze egy gát. "Az lehetett az erős szél, hiba, talajvíz miatti erős felszínmozgás. Vagy valami egészen más…”

Népszabadság/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!