3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A másodfokú bíróság jogerős ítéletében megerősítette az elsőfokon eljárt Fővárosi Munkaügyi Bíróság ítéletét a Budapest Airport (BA) ellen a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) által indított perben - közölte a Munkástanácsok szövetség pénteken. A BA felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz a jogerős ítélet ellen - reagált a döntésre a munkáltató.

A szakszervezet értékelése szerint másodfokon is jogellenesnek nyilvánították a reptér üzemeltető által a 2008 decemberében tartott sztrájk idején behívott görög munkavállalók alkalmazását, a BA azonban már az elsőfokú döntést is máshogy értelmezte.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége pénteki közleménye szerint a jogerős ítélet is megerősítette, hogy a munkáltató nem alkalmazhat olyan intézkedést, amely eleve ellehetetlenítené, értelmetlenné tenné a sztrájkot. Úgy vélik, a görög munkavállalók alkalmazása a sztrájkoló munkavállalók helyettesítésére jogellenes intézkedés volt a Budapest Airport Zrt. részéről, mert a sztrájk befejezésére irányuló tilos kényszerítő eszköz volt.

A szakszervezeti szövetség szerint a jogerős bírósági ítélet nagy jelentőséggel bír nemcsak a repülőtéri dolgozók számára, hanem minden magyar munkavállaló számára is, hiszen ezzel nyilvánvalóvá vált, hogy a sztrájktörés, bár maga a törvény ezt a szót nem használja kifejezetten, tilos Magyarországon is, mivel az a sztrájkhoz való alapvető alkotmányos és törvényes jogától fosztja meg a munkavállalókat.

A Budapest Airport közölte: ebben a kérdésben továbbra sem osztja az első- és másodfokú bíróság jogi álláspontját. Továbbra is az a véleménye, hogy a hatályos magyar jogszabályok szerint létesített új munkaviszony - akár sztrájk ideje alatt is -  nem tekinthető a munkabeszüntetés befejezését célzó kényszerítő eszköznek.

A BA közleményében emlékeztet arra, hogy a 2008. decemberi sztrájk idején utasbiztonsági ellenőri munkakörökbe uniós munkavállalókat, köztük számos görög szakembert vettek fel, állandó, státuszos munkatársként. A Budapest Airport ebben az időszakban azért vállalta az ezzel járó többletterheket, hogy ha nehezen is, de biztosítsa az ország egyetlen nemzetközi repülőterének működőképességét - áll a közleményben.

A 2008-2009 telén zajlott repülőtéri sztrájk idején szó sem volt munkaerő kölcsönzésről a Budapest Airportnál, amit a sztrájktörvény, illetve a Munka Törvénykönyve kifejezetten tilt - írja reagálásában a munkáltató.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!