3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A másodfokú bíróság jogerős ítéletében megerősítette az elsőfokon eljárt Fővárosi Munkaügyi Bíróság ítéletét a Budapest Airport (BA) ellen a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) által indított perben - közölte a Munkástanácsok szövetség pénteken. A BA felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Legfelsőbb Bírósághoz a jogerős ítélet ellen - reagált a döntésre a munkáltató.

A szakszervezet értékelése szerint másodfokon is jogellenesnek nyilvánították a reptér üzemeltető által a 2008 decemberében tartott sztrájk idején behívott görög munkavállalók alkalmazását, a BA azonban már az elsőfokú döntést is máshogy értelmezte.

A Munkástanácsok Országos Szövetsége pénteki közleménye szerint a jogerős ítélet is megerősítette, hogy a munkáltató nem alkalmazhat olyan intézkedést, amely eleve ellehetetlenítené, értelmetlenné tenné a sztrájkot. Úgy vélik, a görög munkavállalók alkalmazása a sztrájkoló munkavállalók helyettesítésére jogellenes intézkedés volt a Budapest Airport Zrt. részéről, mert a sztrájk befejezésére irányuló tilos kényszerítő eszköz volt.

A szakszervezeti szövetség szerint a jogerős bírósági ítélet nagy jelentőséggel bír nemcsak a repülőtéri dolgozók számára, hanem minden magyar munkavállaló számára is, hiszen ezzel nyilvánvalóvá vált, hogy a sztrájktörés, bár maga a törvény ezt a szót nem használja kifejezetten, tilos Magyarországon is, mivel az a sztrájkhoz való alapvető alkotmányos és törvényes jogától fosztja meg a munkavállalókat.

A Budapest Airport közölte: ebben a kérdésben továbbra sem osztja az első- és másodfokú bíróság jogi álláspontját. Továbbra is az a véleménye, hogy a hatályos magyar jogszabályok szerint létesített új munkaviszony - akár sztrájk ideje alatt is -  nem tekinthető a munkabeszüntetés befejezését célzó kényszerítő eszköznek.

A BA közleményében emlékeztet arra, hogy a 2008. decemberi sztrájk idején utasbiztonsági ellenőri munkakörökbe uniós munkavállalókat, köztük számos görög szakembert vettek fel, állandó, státuszos munkatársként. A Budapest Airport ebben az időszakban azért vállalta az ezzel járó többletterheket, hogy ha nehezen is, de biztosítsa az ország egyetlen nemzetközi repülőterének működőképességét - áll a közleményben.

A 2008-2009 telén zajlott repülőtéri sztrájk idején szó sem volt munkaerő kölcsönzésről a Budapest Airportnál, amit a sztrájktörvény, illetve a Munka Törvénykönyve kifejezetten tilt - írja reagálásában a munkáltató.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!