A 4,5 százalékos reálbér növekedés eléréséhez a legfontosabb ágazatokban szerény bruttó bérnövekedés, sőt a bérek szinten maradása is elegendő. A feldolgozóiparban és a gépiparban a szinten tartás 4,5 százaléknál magasabb reálbér növekedést eredményez, míg a vegyiparban ennél lényegesen magasabb, 9 százalékot meghaladó emelés szükséges az OÉT ajánlásának teljesüléséhez.
A modellszámítások szerint a kereskedelemben 2,2, a mezőgazdaságban 2,3 százalékos bruttó béremelés elég a reálbérek 4,5 százalékos emelkedéséhez. Ennél is kisebb mértékű emelésre van szükség a bányászatban és a vendéglátásban. A vegyipar mellett kirívóan magas bérfejlesztésnek kellene megvalósulnia a pénzügyi szolgáltatások területén, valamint a villamosenergia- gáz, gőz és vízellátás területén ahhoz, hogy ott is teljesüljön a bérajánlás, hiszen ezekben az ágazatokban az átlagot messze meghaladják a jelenlegi keresetek - állapítja meg a PM.
Jövőre 5,2 százalékos lehet a bruttó bérnövekedés
A Pénzügyminisztérium számításai szerint a teljes versenyszférában 5,2 százalékos bruttó keresetnövekedés mellett valósul meg az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) elfogadott 4,5 százalékos jövő évi reálbér emelkedés - áll a Pénzügyminisztérium közleményében.