A válság már csökkentette a rezsinket
A válság miatt mára már csak ideális tőkemegtérülést lehet garantálni a beruházásokra vonatkozóan - mondta Kaderják Péter, a BCE Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője az 52. Közgazdász-vándorgyűlésen, Nyíregyházán. Úgy véli, a hatékony nagykereskedelmi piac és kiszámítható szabályozás jelentené a fenntartható rezsicsökkentés lehetőségeit.
A 2008 után intenzívvé váló verseny és a recesszió 15-20 százalékos árcsökkentést hozott az ipari fogyasztók számára a gáz- és a villamos-energia piacon is egyaránt. "A piac elvégezte a rezsicsökkentést mindenféle kormányzati beavatkozás nélkül is" - véli Kaderják Péter. Az egyes fogyasztókat nézve ellentétes folyamatok zajlottak, hiszen 2009 első felétől 2010 második feléig miközben az ipari fogyasztók árai csökkentek, a lakossági árak 14 százalékkal emelkedtek.
A nagykereskedelmi gázpiacon 58 százalékos csökkenés történt az árban, ezzel szemben a magyar nagykereskedelmi áramárak 30 százalékkal drágábbak a régiósnál.
Túlzásba estünk a rezsicsökkentéssel?
A szabályozott termékár alakulása döntően a piaci folyamatokhoz igazodott, vagyis a politika lényegében ráült egy kedvező piaci trendre - mondta Kaderják. A válság ugyanis csökkentette az árakat, ahogy azt a cikkünk elején is említettük. Az elismert tőkeköltség mérséklése esetén az általános piaci hozam is visszaesett, azaz itt megint egy piaci trendet kapott el a szabályozás. A gond, hogy mára ez a csökkenés a kockázatokhoz és a beruházási igényekhez képest túlzott mértékűvé vált.
A szakember szerint ez a legnagyobb probléma a rezsicsökkentéssel, hiszen a beruházások elmaradásához vezethet a jövőben. Hatékonyabb és méltányosabb lenne a társadalmi csoportok szerint differenciáltan megvalósítani ezeket az árcsökkentéseket. A szakember az állami nagykereskedőcég létrehozásában nagy problémát nem lát, ha a piacról tud jó áron vásárolni nagy mennyiségben gázt. Abban az értelemben működőképes is lehet, hogy a fogyasztók kapnak egy stabil árat az áram esetében, de Kaderják Péter szerint a cégnek az egyetemes szolgáltatásra kell koncentrálnia.
A rezsicsökkentés történetében egyébként nagyon rossz pont Kaderják szerint a kiszámíthatóság hiánya. Ebben a kérdésben segítséget jelentene a hatóság erősítése a közszolgáltatási tanáccsal, amely a döntéshozatalt támogatná.
A szakember szerint akad néhány olyan tényező, intézkedés, melyek a jövőben fenntartható kedvező árakhoz vezethetne. Először is a gáz- és árampiacon erősíthetnénk a piaci integrációt, hiszen az valami problémára utal, hogy a magyar piacon 30 százalékkal magasabb áron jutni az áramhoz, mint a régiónk többi országában. Segíthetne még a verseny erősödése, és a nagykereskedelmi piac hatékonyságának növelése is, illetve meg kellene tartani a sokszereplős piacot az áram esetében. Harmadik fontos pontként a beruházási környezet javítására lenne szükség a szakember szerint.
mfor.hu