Mi áll Hónig távozásának a hátterében?
Tímár a váltás okairól az MTI-nek mindössze annyit mondott, hogy azzal a reorganizációs folyamatot kívánták felgyorsítani. Hónig Péter szerdán számunkra elérhetetlennek bizonyult. Eltávolítása azért is meglepő, hiszen őt éppen a csoport irányítását magához ragadó bankkonzorcium szerződtette, még február közepén. Igaz, ez még a Vegyépszer színre lépése, s így a tulajdonosi struktúra jelentős átrendeződése előtt történt.
Mint ismert, az ország egyik leggazdagabb üzletemberének számító Nagy Elek érdekeltségébe tartozó csoport február 21-én vette meg a Transelektro ipari holdingjának jelentős részét birtokló Transelektro Management Vagyonkezelő (TMV) Kft. 48 százalékos üzletrészét, megfosztva ezzel többségi részesedésétől Székely Pétert.
Az ügylet után Székely 33,34, a Közgép Rt. és a Resonator Kft. pedig 9,33-9,33 százalékkal rendelkezett a Kft.-ben. Utóbbi cég később további tíz százalékos üzletrészt vett át Székelytől, akinek a része így 23,33 százalékra csökkent, a Resonatoré pedig 19,33-ra nőtt. (A Transelektro egykori vezére a hónap végén a TMV ügyvezetői posztjáról is távozik, így befolyása a csoportban minimálisra csökken.)
Ezzel párhuzamosan a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és a kereskedelmi bankok 51 százalékra növelték tulajdonrészüket a GTV-ben, ami azt jelzi, hogy szintén vezető szerepre törnek a csoporton belül.
A fenti fejlemények láttán valószínűleg nem áll távol az igazságtól az a cégközeli forrásból származó információnk, miszerint a hirtelen jött váltás egy újabb hatalmi konstelláció, az új tulajdonosok között született aktuális alku eredménye. Informátorunk szerint a Transelektrót jelenleg a teljes káosz, félbemaradt kinevezések és tisztázatlan hatáskörök jellemzik.
A kérdés most már csupán az, mikorra áll majd fel az új vezetés, milyen mértékben tudja helyreállítani a válságos helyzet láttán a partnerekben kialakult bizalomhiányt, és mikor lesznek képesek megtalálni - immár véglegesen - a közös nevezőt a csoport új urai.
Wéber BalázsMenedzsment Fórum