2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei évben hasonlóan a korábbiakhoz ismét bebizonyosodott az az alapvető közgazdasági törvényszerűség, mely szerint a kockázat és az elérhető hozam egyenes arányosságban van egymással.

Az idei évben hasonlóan a korábbiakhoz ismét bebizonyosodott az az alapvető közgazdasági törvényszerűség, mely szerint a kockázat és az elérhető hozam egyenes arányosságban van egymással.

A tőzsdék éves teljesítményét összegző rangsorok élén ugyanis a pakisztáni tőzsde áll. A Karacsi Top 100 index az idén megduplázódott, amellyel - az egyébként gyengécske évben - egy tőzsde sem tudott versenyre kellni. A 2002-es év a nagy szórások éveként fog talán az almanachokba kerülni, hiszen mind a fejlődő, mind a fejlett piacok között találunk az átlagostól erősen eltérő eredményeket produkálókat.

A fejlett piacok voltak az idén amelyek viszonylag egységesebb képez mutattak. Ez azonban a vörös zóna volt, amely ha nem is ragadt át egyértelműen a fejlődőekre, ám a jövőre nézve mindenképpen figyelmeztető lehet.

A piacok piaca a New Yorki Tőzsde az év elejéhez képest értékének közel negyedét elvesztette. Így a Dow Jones Industrial Avarage 24 százalékos minuszt produkált idén. A technológiai papírok továbbra is szenvednek, így nem csoda, hogy a NASDAQ sem tudott pozitív hozamot felmutatni, a "viszem" 30 százalékos volt. Ennél is gyengébb teljesítményt nyújtott novemberig a német piac: a DAX ugyanis 52 százalékot zuhant.

A fejlődő piacok között már találni néhány jobb teljesítményt. A már említett pakisztáni tőzsde mellett az orosz piac is remekelt: Moszva 38 százalékos erősödést ért el. Nem sokkal maradt le az RTX-től a PX 50-es mutató, a cseh tőzsdeindex ugyanis 30 százalékkal van magasabban, mint 2001 december 31-én.
A régiónkban egyébként Varsó volt a leggyengébb, a WIG 13 százalékkal gyengült.

Ami a hazai piacot illeti dollárban 11,5 százalékos a növekedés. A szakemberek azonban figyelmeztetnek, hogy ez forintban számolva reálértéken szinte változatlan számokat takar, hiszen elsősorban az erősödő forintnak köszönhető a növekedés. A jövő évvel kapcsolatban összességében pozitív képe festenek az elemzők, akik a makrogazdasági egyensúlytalanságok ellenére optimistán ítélik meg a BUX jövő évi lehetőségeit.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!