3p

Többet káromkodnak, szexuális vonzerővel próbálnak előnyre szert tenni az előrejutásban, intrikusak és komolyabban veszik a versengést a nők – legalábbis így gondolkodnak az üzleti életben részt vevő hölgyekről a vállalati vezetők. Az MTA Pszichológiai Intézetének kutatási eredményeit egy pénteki szakkonferencián mutatták be. Mfor.hu tudósítás.

Hogyan kezeljük a munkahelyi konfliktusokat?

Berkics Mihály, az ELTE egyetemi tanársegédje azt mutatta be a konferencián, hogyan működhet a gyakorlatban a munkahelyi konfliktusok kezelése. Először azt kell megvizsgálni, nulla összegű-e a játszma, ez esetben nem lehet úgy nyerni, hogy a másik közben nem veszít. Ha erről van szó, akkor kompromisszumos megoldásra van szükség. Ilyenkor segíthet egy fölérendelt cél kitűzése, amikor csak úgy nyerhetnek a felek, ha együttműködnek.

Egy elméleti modell szerint ötféle stratégia létezik a konfliktusok kezelésére: a győztes/vesztes, a problémamegoldó, a kompromisszumkereső, az elkerülő és az alkalmazkodó stratégia. Sokan úgy gondolják, hogy minden helyzetben a problémamegoldó az optimális, ez azonban számos tényezőtől függ: a szervezeti légkörtől, a helyzettől, a felek kapcsolatától, érzelmi állapotuktól, a munkahelyi kultúrától. Ugyanakkor kérdőívvel ma már mérhető, milyen konfliktuskezelési módszert érdemes alkalmazni.

A munkahelyi konfliktusokat leggyakrabban amiatt kezelik félre, mert a felek személyes sérelmeket visznek bele, és ellenségként tekintenek egymásra, emiatt érzelmi konfliktus lesz az érdekkonfliktusból. További problémát jelenthetnek a gondolkodási torzítások, amikor helytelenül mérjük fel, mások mit miért tesznek. Veszélyt okozhat a stressz is, hiszen emiatt pontatlanná válhat az észlelés, és az további konfliktusokhoz vezethet, illetve ilyen esetben kevesebb figyelmet tud az illető a másikra fordítani.

Általában hosszú távú, elhúzódó konfliktust okoz, ha mindkét fél elkötelezett arra, hogy megnyerje a "harcot". Ez esetben mindketten nagy mennyiségű energiát fordítanak a győzelem megszerzésére, és ahogy növekszik a tét, egyre nehezebb kiszállni.

Ha hosszú idő alatt nem sikerül megoldani egy konfliktust, akkor az úgynevezett fájdalmas patthelyzethez vezethet. Ekkor már mindkét fél rossznak és veszteségesnek látja a szituációt. Ilyenkor a legtöbb esetben már nincs visszaút, a konfliktus eszkalálódik, ezért azt még a patthelyzet kialakulása előtt kell rendezni.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!