A tárca államtitkára a mezőgazdasági civilszervezeteknek tartott EU-val kapcsolatos megbeszélésen kifejtette: a belépés után az intervenciós támogatások 100 százalékban igénybe vehetők. A közvetlen kifizetések esetében pedig elmozdulni látszik az EU eredeti álláspontja.
Vélhetően rövidül a közvetlen mezőgazdasági kifizetéseknél az átmeneti idő. Eredetileg az EU az átmeneti szakaszra 10 évet javasolt, a megállapodásban azonban várhatóan 6-7 év szerepel majd. Szanyi Tibor hangoztatta: a mezőgazdasági kifizetések mellett jelentős összegeket utal majd ki az EU vidékfejlesztés címén is, amelyek egy részét át lehet csoportosítani a mezőgazdaság megsegítésére.
Somogyi Zoltán, az FVM főosztályvezető-helyettese elmondta: dán javaslat szerint Magyarország borászatát a dél-európai zónába sorolnák, de 10 évig még megengedhető a magyar asztali boroknál a 10,7 százalékos alkoholfokot. A dán elnökség azt is javasolja, hogy a pálinkanevet csak a Magyarországon és egyes ausztriai tartományokban tisztán gyümölcsből előállított szeszes italra lehessen használni az EU-ban. Elhangzott: az érdekvédelmi szervezetek igénylik, hogy Brüsszelben önálló lobbiirodát állítsanak fel állami segítséggel. Szanyi Tibor szerint az irodát felerészben a szervezetek pénzeszközeiből, felerészben pedig állami támogatásból hoznák létre.
Kedvezőbb kvótákat és támogatásokat kaphatunk
A gabona-, a tej-, a cukor- és a marhahúskvóták az Európai Unióval kötendő megállapodásban vélhetően meghaladják a jelenlegi magyarországi termelési szintet - mondta Szanyi Tibor, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára.