Ma a külföldi bankok még két csoportban harcolnak a piaci részesedésekért Közép-Kelet-Európában: a pionírok, akik már korán megjelentek a térségben, valamint a későn jövők, akik az utóbbi három évben meglehetősen drágán vásároltak részesedéseket. A Bank Ausztria szakértői szerint a térség piacát messzemenően felosztották, a fő résztvevők már megszerezték pozícióikat. Ezzel egy időben azonban az elsők már ki is vonulnak a piacról: az ING csoport tavaly eladta a magánügyfelekkel foglalkozó részét a Citibanknak, az ABN Amro pedig eladta magyar leánybankjának harmadát a KBC-nek - mutat rá a tanulmány, amely szerint a térségben a bankok mérlegvolumene 2005-ig várhatóan mintegy 80 százalékkal növekszik majd, s különösen a hitelezés virágzik majd fel.
A tanulmány bemutatása kapcsán elhangzott, hogy a BA - amely a bajor HypoVereinsbank (HVB) általi átvétele óta leánybankként annak közép-kelet-európai aktivitásait intézi -, nem tanúsít érdeklődést sem a PKO, sem az OTP iránt - Magyarország ugyan érdekelné, de nem ilyen nagyságrendben -, hanem Szlovénia második legnagyobb bankja, a Nova Kreditna Banka Maribor többségi részének átvételét vizsgálja. Érdeklődik a szlovéniai Nova Ljubljanska Banka küszöbön álló privatizálása és a várható jugoszláviai privatizálások iránt, bár ott már megkapta az engedélyt egy önálló bank alapítására. Hamarosan lezárul a HypoVereinsbank és a Bank Austria térségbeli aktivitásainak összevonása, a kelet-európai leánybankok mérlegfőösszege 15,3 milliárd eurót tesz majd ki, s ezzel a HVB részkonszernjeként működő Bank Austria nyereségéhez az addigi 20 százalék után 30 százalékkal járul hozzá.
Kelet-Európa bankpiacának 53 százaléka külföldi kézen
A külföldi, elsősorban nyugat-európai nagybankok tavaly újra jelentősen erősítették piaci pozícióikat Közép- és Kelet-Európa országaiban, s első ízben 50 százalék feletti, nevezetesen 53 százalékos piaci részt mondhatnak magukénak - derül ki a Bank Austria tanulmányából.