A képzési és továbbképzési politika kialakításánál nemcsak azok a személyzetpolitikai kérdések lényegesek, amelyek közvetlenül a képzés és továbbképzés témájáról szólnak. A képzési és továbbképzési politika azokat a feltételeket is meghatározza, amelyek oktatási tevékenységgel járulnak hozzá a vállalaton belül a személyi fejlődés támogatásához és előre viteléhez. A képzési és továbbképzési politika kihat tehát a személyzeti politika minden területére.
A képzési és továbbképzési politika tartalma
A képzési és továbbképzési politika a személyzeti politika része és a vállalat belső és külső képzési és továbbképzési tevékenységeinek szabályozásával foglalkozik.
A képzési és továbbképzési politika szabályozza a
képzési alapelveket/filozófiát,
- azon képzési és továbbképzési tevékenységi területek meghatározását, amelyeket a vállalat folytat, illetve támogat,
-
- a képzési és továbbképzési tervezés menetét,
-
- a vállalat költségvállalását a munkatársak képzésében és továbbképzésében,
-
- a képzési és továbbképzési feladatok szervezeti hozzárendelését,
-
- a line managerek felelősségét, kompetenciáját és feladatát a munkatársak képzése és továbbképzése szempontjából.
A képzési és továbbképzési politika megkülönböztet többnyire:
- belső képzést és továbbképzést
-
- külső képzést és továbbképzést
-
- szakképzést
-
- vezetőképzést
A képzési és továbbképzési politika kiindulópontját mindig a személyzeti politika, valamint a vállalat fejlődési célja képzi.
Az a kérdés, hogy a vállalat milyen mértékben vegyen részt munkatársai képzésében és továbbképzésében (kínálat, költségviselés), itt dől el. Arra kell ügyelnünk, hogy találjunk egy középutat a munkatársak saját és a vállalat aktivitása között. Alapvetően azt mondhatjuk, hogy az egyéni szakmai karriert egyéni kezdeményezéssel és költségvállalással kell megoldani, míg a változó munkahelyi követelmények miatt a munkatársak továbbképzés-jellegű támogatása a vállalat dolga. Másfelől viszont egyre több vállalat támogatja munkatársai egyéni képzési és továbbképzési kezdeményezését mind anyagilag, mind munkaidő-kedvezménnyel. Teszik ezt nem utolsósorban a munkatárs motiválása és a vállalathoz való kötődése érdekében.