2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyhangúlag állásfoglalást hagyott jóvá az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága a testület csütörtöki ülésén a Románia és Bulgária európai uniós csatlakozását követő magyar munkaerőpiaci szabályozásról. A bizottság egyetértett azzal, hogy Magyarország az első két évben ne biztosítson teljesen szabad munkavállalást, de azokban a szakmákban, amelyekben Magyarországon munkaerőhiány van, könnyítse meg a román és bolgár munkavállalók elhelyezkedését.

Simon Gábor (MSZP) bizottság elnöke hangsúlyozta: a régi tagországok rendelkezésére álló hétéves átmeneti időszak első két évében nincs lehetőség arra, hogy a teljes munkavállalási szabadságot később szigorítsák. Ezért először csak bizonyos szakmáknál célszerű lehetővé tenni a könnyebb munkavállalást, illetve rendszeres értékelés alapján dönteni a későbbi könnyítésekről.

Az ülésen Ács Vera, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium tanácsosa képviselői kérdésre válaszolva ismertette: a két évvel ezelőtt az Európai Unióba belépő tíz állam közül Szlovákia, Lengyelország és Litvánia már bejelentette, hogy azonnal teljesen szabad munkavállalást biztosít. A többiek hivatalosan ezt még nem jelentették ki, de jelezték, hogy hasonlóan járnak majd el.

Nincs összhang az államok között

Indoklásuk szerint a következetes magatartás miatt határoznak így, mert a tíz korábbi új belépő is erőteljesen nehezményezte a régi tagállamok munkaerőpiaci korlátozását. A román és bolgár munkavállalók fő célországaként szereplő Spanyolország is bejelentette már hivatalosan, hogy két évre zárva tartja munkaerőpiacát, ugyanígy határozott Ausztria és Németország is. Portugália valószínűleg csatlakozik ehhez a szabályozáshoz.

A másik célország, Olaszország nem hivatalosan, de teljesen szabad munkavállalást ígért. Franciaország valószínűleg két évig korlátozza a munkaerőpiacot, ugyanígy Belgium, Dánia és Hollandia. Finnország viszont már hivatalosan jelezte, hogy szabad munkavállalást biztosít a két új tagország állampolgárainak.

Az Egyesült Királyság és Írország már a Magyarországgal együtt belépő országok állampolgárainak is azonnal teljes munkavállalási szabadságot biztosított, most viszont ezt nem vállalják. Görögország kétoldalú megállapodások alapján kívánja rendezni ezt a kérdést. A tagországoknak január 15-ig kell bejelenteni erről szóló döntésüket az Európai Bizottságnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!