2p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyhangúlag állásfoglalást hagyott jóvá az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága a testület csütörtöki ülésén a Románia és Bulgária európai uniós csatlakozását követő magyar munkaerőpiaci szabályozásról. A bizottság egyetértett azzal, hogy Magyarország az első két évben ne biztosítson teljesen szabad munkavállalást, de azokban a szakmákban, amelyekben Magyarországon munkaerőhiány van, könnyítse meg a román és bolgár munkavállalók elhelyezkedését.

Simon Gábor (MSZP) bizottság elnöke hangsúlyozta: a régi tagországok rendelkezésére álló hétéves átmeneti időszak első két évében nincs lehetőség arra, hogy a teljes munkavállalási szabadságot később szigorítsák. Ezért először csak bizonyos szakmáknál célszerű lehetővé tenni a könnyebb munkavállalást, illetve rendszeres értékelés alapján dönteni a későbbi könnyítésekről.

Az ülésen Ács Vera, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium tanácsosa képviselői kérdésre válaszolva ismertette: a két évvel ezelőtt az Európai Unióba belépő tíz állam közül Szlovákia, Lengyelország és Litvánia már bejelentette, hogy azonnal teljesen szabad munkavállalást biztosít. A többiek hivatalosan ezt még nem jelentették ki, de jelezték, hogy hasonlóan járnak majd el.

Nincs összhang az államok között

Indoklásuk szerint a következetes magatartás miatt határoznak így, mert a tíz korábbi új belépő is erőteljesen nehezményezte a régi tagállamok munkaerőpiaci korlátozását. A román és bolgár munkavállalók fő célországaként szereplő Spanyolország is bejelentette már hivatalosan, hogy két évre zárva tartja munkaerőpiacát, ugyanígy határozott Ausztria és Németország is. Portugália valószínűleg csatlakozik ehhez a szabályozáshoz.

A másik célország, Olaszország nem hivatalosan, de teljesen szabad munkavállalást ígért. Franciaország valószínűleg két évig korlátozza a munkaerőpiacot, ugyanígy Belgium, Dánia és Hollandia. Finnország viszont már hivatalosan jelezte, hogy szabad munkavállalást biztosít a két új tagország állampolgárainak.

Az Egyesült Királyság és Írország már a Magyarországgal együtt belépő országok állampolgárainak is azonnal teljes munkavállalási szabadságot biztosított, most viszont ezt nem vállalják. Görögország kétoldalú megállapodások alapján kívánja rendezni ezt a kérdést. A tagországoknak január 15-ig kell bejelenteni erről szóló döntésüket az Európai Bizottságnak.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!