[ajanlo=474][igazitas=left/]A Csepel 2005 FH Konzorciummal és a WWTP Budapest JV-vel kezdődik meg a közbeszerzés tárgyalásos szakasza. A projektvezető az eredményhirdetés időpontját nem kívánta közölni.
A Csepel 2005 FH Konzorcium tagja a francia Degremont és OTV, valamint az Altera Kft. és a Hídépítő Rt. A WWTP Budapest JV a spanyol Obraseon Huarte Lain és a magyar Betonútépítő Rt. konzorciuma.
A közbeszerzési törvény szerint a tárgyalásoknak nincs határideje. Az elbírálásra az ajánlatok beadásától számítva építési munkák esetén maximum 60 nap áll rendelkezésre, ami egyszer 30 nappal meghosszabbítható. A két konzorciumot a július 25-én eredményesen zárult első forduló öt pályázója közül választották ki. A tender győztese az 576 millió eurós összköltség legnagyobb hányadára szóló üzletet nyeri el.
A nyertes ajánlattevőnek 2010. december 31-ig meg kell terveznie a napi átlagban 350 ezer köbméter szennyvíz kezelésére szolgáló csepeli szennyvíztisztítót, meg kell építenie és egy éves próbaüzem után további négy éven keresztül üzemeltetnie kell a telepet. Ez garanciális elem arra vonatkozóan, hogy a hosszú távú üzemeltetés a megszabott pénzügyi keretek között marad.
A csepeli budapesti központi szennyvíztisztító megvalósítására az Európai Beruházási Bank (EIB) 194 millió eurós hitelkeretet nyújt, amiből 100 milliót a főváros, 94 milliót pedig a magyar állam vehet fel. A beruházás 576 milliós összköltségéből 305 millió eurót az Európai Unió Kohéziós Alapja ad. A hét év türelmi idővel adott 25 év futamidejű hitelek kamata 2,26 százalék. A hitelszerződések opciót tartalmaznak arra, hogy a későbbiekben az éves kamatperiódus helyett fix kamatozásúak legyenek a hitelek.
Demszky Gábor főpolgármester a hitelszerződés aláírása alkalmával július közepén tartott sajtótájékoztatón közölte: az Európai Unió hosszabb távú célja, hogy a Fekete-tenger tisztább legyen és ezért adja a Duna tisztításához a vissza nem térítendő támogatást. A csepeli beruházás eredményeként 100 százalékos lesz a Dunába ömlő szennyvíz biológiai tisztítása, írja az MTI.
A csepeli beruházást sürgette a június közepén megrendezett Duna Nap rendezvénysorozatán Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter. Ennek egyik oka, hogy a Duna menti települések közül Budapest játsza a legnagyobb szerepet a Fekete-tenger szennyezésében. A szennyvíztisztító telep tervezett megépítése, ahova kommunális és ipari eredetű, valamint csapadékvíz is érkezne, jelentős előrelépés lenne és javíthatná az ország uniós megítélését is.
Menedzsment Fórum
Ketten pályáznak a csepeli szennyvíztisztítóra
Két pályázó - egy spanyol és egy francia érdekeltségű konzorcium - került az 576 millió euró költséggel épülő csepeli szennyvíztisztító megvalósítására kiírt pályázat második fordulójába.