4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009 első négy hónapjában 3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

Áprilisban folytatódott és gyorsult a forgalom mérséklődése, volumene 4,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly áprilisban. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,3 százalékkal maradt el az előző havitól. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2009 első négy hónapjában 2125 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből áprilisban 607 milliárd forintot.

A kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - márciusban 3,6 százalékkal, az első negyedévben 3,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,6 százalékkal maradt el az előző havitól.

Tavaly áprilisban a kiskereskedelmi termékforgalom volumene - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 1,5 százalékkal, az első négy hónapban 2,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől.

Az idén az első négy hónapban a kiskereskedelmi eladások 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 15 százaléka az üzemanyag-, 13 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 25 százalék volt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek az első négy hónapban 2,7, áprilisban 3,2 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában.

Az élelmiszerüzletek forgalma a kiigazítatlan adatok szerint áprilisban 1,3 százalékkal nőtt a 2008. áprilisihoz képest. A kiigazított és kiigazítatlan indexek közötti nagyobb különbséget az okozta, hogy a húsvéti bevásárlások 2009-ben áprilisra, 2008-ban márciusra estek. 2009 áprilisában az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) változatlan áras forgalma 3,4 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké nem változott az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem áprilisi forgalmának volumene a márciusitól is 0,2 százalékkal maradt el.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma az első négy hónapban 6,3, áprilisban 4,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszaki szinthez képest. 2009 áprilisában a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek; az iparcikk jellegű vegyes üzletek; a gyógyszertárak, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyébcikküzletek változatlan áron számítva kevesebb forgalmat értek el mint előző év azonos hónapjában.

A textil-, ruházati és lábbeliüzletek és az illatszerüzletek eladásai ugyanakkor meghaladták az előző év azonos időszakában mért szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem áprilisi volumene 1 százalékkal magasabb volt a márciusinál.

Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áron számított forgalma az első négy hónapban 0,8, áprilisban 0,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint áprilisban az üzemanyagkutak eladásai 0,3 százalékkal elmaradtak az előző havitól.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009. áprilisban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,4, az eurózóna országaiban 2,3 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos hónapjához mérten. Az elérhető adatok szerint Svédországban, Ausztriában, Nagy-Britanniában mérték a legnagyobb növekedést, ugyanakkor jelentős mértékben visszaestek a kiskereskedelmi eladások a balti államokban.

Folytatódott - az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító - gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásainak csökkenése Magyarországon: forgalmuk az év első négy hónapjában 27,7, áprilisban jelentősen, 33,1 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!