A nyugodt, megértő főnökök nem gondolnak rögtön kirúgásra egy kis baklövés miatt. Ugyanakkor a legbarátságosabb főnököknél is betelik egyszer a pohár. Ha valaki egy alkalommal elalszik, az még valószínű nem vezet elbocsátáshoz, de ha az háromszor megtörténik egy héten, nagy valószínűséggel lehet szedni a sátorfát.
Az MSN karrierportálja összegyűjtött kilenc olyan hibát, amely után biztosan nem kell többé bemennünk a munkahelyünkre:
1. Állandóan elkésni
Valószínűleg minden cégnél megbocsátják, ha egy alkalmazott néha tíz percet késik, ezt a legtöbb főnök el is nézi. Ugyanakkor a határidős munkáknál megkövetelhetik a pontosságot. Amikor más emberek, illetve az ő tekintélyük függhet attól, hogy teljesíti-e valaki a munkáját, méltán kifogásolhatják, ha az illető nem kezd időben a feladatokhoz. Későn érkezni egy tárgyalásra vagy egyáltalán nem megjelenni a legjobb módja annak, hogy valaki kifejezze, mennyire nem tiszteli mások idejét sem.
2. Folyamatosan az interneten lógni
Ma már a legtöbb ember interneten keresztül végzi a munkáját, így bármikor játszhatnak azon, nézegethetik személyes e-mailjeiket vagy olvasgathatják a hírességekről szóló pletykákat. Sok munkaadó mindezt nem is tiltja, ugyanakkor erre csak az ő számára is elfogadható időt lehet csak szánni. Amikor állandóan olyan dolgokkal van valaki elfoglalva, hogy például frissíti a profilját az iwiwen, a főnöke nem fog abból problémát csinálni, hogy rövid időn belül ajtót mutasson neki.
3. Nem tudni, hogy mi a munkánk
Amikor a főnökök alkalmaznak embereket, azt akarják, hogy elvégezzék a munkahelyi kötelességeiket, aminek következtében csapatuk zökkenőmentesen tevékenykedhet. Az újaknak még elnézik a hibáikat, de amikor az illető már hat hónapja vagy már egy éve dolgozik a cégnél, és még mindig kérdezgeti, hogy miként kell véghez vinni egy egyszerű feladatot, ami a munkájához tartozik, akkor valami nem stimmel. Aki megbízhatatlannak látszik, gyorsan elveszítheti a munkáját.
4. Reflektorfényben sütkérezni
Az a munkavállaló, aki állandóan dicséretre vágyik minden jó ötlet vagy sikeres feladat elvégzése után, önbizalomhiányosnak tűnhet. Természetesen mindannyian szeretjük, ha néha megveregetik a vállunkat, de nem lehet állandó elismerést várni egyik főnöktől sem. Ha így viselkedünk, felettesünk könnyen azt gondolhatja, hogy előtérbe helyezzük magunkat a csoport előtt.
5. Túl becsületesnek lenni
A szüleink és a tanáraink talán arra tanítottak, hogy igazat mondani mindig jobb, mint hazudni, és azt jól is tették. Ugyanakkor néhány gondolatot érdemes magunkban tartani, különösen, amikor azt látjuk, hogy a főnökünk nem igazán ért ahhoz a feladathoz, amihez hozzáfogott.
6. Szabadságra menni, amikor a legnagyobb szükség van ránk
Bár jogunk van bármikor szabadságra menni, gyorsan tönkretehetjük a hírnevünket, ha a Bahamákon nyaralunk a cég számára fontos időszakokban. Ha muszáj szabadságra mennünk egy személyes elintéznivaló miatt a legkritikusabb napokon, tervezzünk előre, így nem okozunk kellemetlenséget a munkatársainknak. Ha mindig ilyen időszakokba megyünk szabadságra, könnyen elveszíthetjük az állásunkat.
7. Megbízhatatlannak látszani
Amikor egy munkatárs vagy főnök privát információkat oszt meg velünk, hamar kockára tehetjük az állásunkat, ha azt mindenkinek elmondjuk, akinek csak tudjuk. De azáltal is elveszíthetjük az illető bizalmát, ha nevetségessé tesszük, miután bennünk bízott meg először. A munkaadók nem csinálnak problémát abból, hogy megváljanak attól, aki elárulta a titkaikat.
8. Nem elismerni a főnököt a saját felettese előtt
Ne felejtsük, a főnökünknek is van beszámolási kötelezettsége valaki felé. Bár tiszteletteljesnek kellene lennünk minden nap, legyünk biztosak abban, hogy a viselkedünk a lehető legmegfelelőbb, amikor a főnökünk főnöke a körünkben van. Ha aláássuk a tekintélyét vagy csak egyszerűen rosszul végezzük a munkánkat, úgy tűnhet, hogy a vezetőnk nem hozzáértő.
9. Azt gondolni, hogy velünk kivételezhetnek
A szüleink mindig azt mondták, hogy különlegesek vagyunk, de a főnökünk nem feltétlenül ért ezzel egyet. Ez az, amiért nem kellene elvárni, hogy felmentést kapjunk a cég politikája alól, és a többiektől eltérően viselkedni, amikor a szabadnapok vezetéséről, a munkahelyi öltözködésről vagy más fontos szabályokról van szó. Elvárhatunk a vállalattól rugalmasságot, amikor a gyerekünk megbetegszik. Ugyanakkor nem várhatjuk el joggal, hogy minden nap korábban mehessünk haza csak azért, mert a gyerek elé kell menni az iskolába. A főnökünk elvárja, hogy ugyanúgy kövessük a szabályokat, mint bárki más.