2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Újabb pengeváltás történt az amerikai törvényhozás fórumán a kormányzat és az olajtársaságok küldöttjei között. A képviselők azt szeretnék elérni, hogy minél olcsóbb legyen az üzemanyag az Egyesült Államokban.

Az olajtársaságok fő érve, hogy nem maguk alakítják az olajpiaci helyzetet, az ottani árakat. Még azon felelősségüket sem ismerik el igazán, hogy nem fejlesztették eléggé finomítói kapacitásaikat, mert a benzinár felszökése - mint kiderült az elmúlt hetekben - nem az olajpiaci hiánnyal, hanem elsősorban a finomítói lehetőségek korlátozottságával függ össze. A helyzetet a hurrikánok és az általuk okozott károk élezték ki.

A szenátus energiaügyi bizottságának elnöke szerint azonban erősödik az a gyanú, hogy a nyersolaj drágulásából tisztességtelen előnyöket kovácsoltak maguknak az olajtársaságok. Ezt az a Pete Domicani mondja, aki republikánus párti, azaz neki - főleg a jelen elnöki kurzusban - az olajtársaságokkal jó kapcsolatot kellene ápolni. Ők szavazták meg a mintegy 14,5 milliárd dolláros adókedvezményt az olajiparnak.

Lee Raymond, az ExxonMobil elnöke nem mutatott sok megbánást a törvényhozói kérdezősködés során. Az ipar jövedelme szerinte nem kiugró. Máskülönben a profit szerinte olyan dolog, hogy "egyszer fenn, máskor lenn". Raymond közölte, ha a nagy nyereségek miatt valamilyen különleges adóterhet varrnak az ágazat nyakába, akkor az elrettentheti őket attól, hogy az amerikai piacon további beruházásokat hajtsanak végre. Az extra nyereségadót leginkább a demokraták akarják, a republikánusok megelégednének egy elfogadható magyarázattal a pluszokra. A ConocoPhilips elnöke pedig a 7,7 százalékos profitrátával védte a negyedéves 3,8 milliárd dolláros nyereségüket.

Elemzők szerint ezek azért megfontolandó érvek, mert a szenátorok (miként a Bush kormányzat is) azt szeretnék, hogy a cégek beruházásokat hajtsanak végre. A hurrikánok kapcsán ugyanis kiderült: nem elégségesek az amerikai finomítói kapacitások.

Az amerikai kormányzat egyébként így is kegyes az autósokhoz. A benzin ára csaknem megkétszereződött két év alatt, de még így is jóval olcsóbb, mint Európában. George W. Bush elnök mégis azon nyugtalankodik, milyen drága is a benzin országukban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!