5p

Évek óta állandó vitatéma a vasárnapi nyitva tartás, számos országban lehet a hét utolsó napján is vásárolni, de sok helyen ilyenkor a pihenés előbbre való. Magyarországon többször felmerült, hogy a liberális rendszeren szigorítsanak, ám eddig nem történt változás.

A kereskedelmi alkalmazottak szabad vasárnapot szorgalmazó kezdeményezése kapcsán mindkét oldalon nyomós érvek vannak - mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára az MTI megkeresésére pénteken.

A kereskedelmi alkalmazottak szabad vasárnapjának gondolata - azaz, hogy az üzletek a hét utolsó napján tartsanak zárva - már korábban felvetődött az unió több országában, így Magyarországon is. Nemrégiben Brüsszelben megrendezett első Európai Szabad Vasárnap Konferencia résztvevői megegyeztek abban, hogy összegyűjtenek egymillió aláírást, hogy a vasárnapi munkavégzést európai jogszabály szorítsa ésszerű korlátok közé.

Az OKSZ főtitkára azt hangsúlyozta, hogy Magyarországon nemcsak a kereskedelemben dolgoznak vasárnap, hanem a nemzetgazdaság más termelő ágazataiban is. Így a kereskedők között egyaránt vannak a zárva tartás, illetve nyitva tartás pártján állók. Az üzletek vasárnapi zárva tartását pártoló szakszervezetet pedig az vezérli, hogy az alkalmazottnak legalább a hét utolsó napján ne kelljen dolgozniuk, és együtt lehessenek a családjukkal - tette hozzá. A zárva tartást pártolók elsősorban gazdasági szempontokat mérlegelnek, nem bírják versenyt, a költségek miatt nem éri meg nekik nyitva tartani. Többnyire ők képviselik azt az álláspontot, hogy zárjanak be a többiek is - vélekedett.

A nyitva tartás mellett állók szerint pedig azért kell a vasárnapi nyitva tartás engedni, mert a vásárlók ezt igénylik. Van olyan üzlet, amely ugyan nyitva van vasárnap, de nem éri meg neki. A vasárnapi nyitva tartásnak reklámértéke is van többek szerint - jelezte az OKSZ főtitkára.

A vasárnapi nyitva tartás ugyanakkor nem minden kereskedelmi egységre, hanem többnyire a bevásárló központokra, nagy alapterületű szakáruházakra és a kis non-stop üzletekre jellemző - magyarázta a főtitkár. Hozzátette: a kereskedők nemcsak egymás között versenyeznek, hanem a szolgáltatási paletta tekintélyes részével is. Példaként említette, hogy vasárnap el lehet menni moziba, vagy lehet könyvet venni és olvasni.

Jelezte, hogy az OKSZ tapasztalata szerint a vásárlók is megosztottak a kérdésben. Széles réteg kedveli a vasárnapi nyitva tartást, nemcsak kényelmi szempontból, hanem mert hétköznapi nincs ideje bevásárolni. A vasárnapi nyitva tartás a vásárlók széles körében népszerű és elfogadott - mondta Vámos György.

Vitatta viszont azt az érvet, hogy hat nap alatt ugyanannyi lenne a forgalom, mint hét nap alatt. Nemzetközi felmérések azt mutatják - mondta -, hogy a hosszabb nyitva tartás nagyobb vásárlásra ösztönzi az embereket. Az Európai Unióban - tapasztalatok szerint - az elmúlt öt-tíz évben növekedett a nyitvatartási idő, és jelen van az internetes kereskedés, amely napi 24 órában teszi lehetővé a vásárlást. A bevásárló turizmus is egyre elterjedtebb, és ha egy ország bezárja az üzleteit vasárnap, akkor a vásárló átmegy máshová vásárolni. Az OKSZ szerint abban minden kereskedő egyetért, ha be kell zárni vasárnap, akkor az mindenkire vonatkozzon a versenyegyenlőség érdekében.

Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) ügyvezető elnöke is úgy véli: tárgyalni lehet a szabad vasárnapról a kereskedelemben is abban az esetben, ha olyan szabályozást találnak, amely mindenkire egyformán kötelező. Az erre irányuló eddigi próbálkozásokkal az volt a gond - fűzte hozzá -, hogy nem terjedt volna ki mindenkire, így azon üzletek tulajdonosai, amelyeket nem zártak volna be vasárnap, versenyelőnybe kerültek volna.

A KISOSZ szerint az alkalmazottak oldaláról rendben lévő követelés a vasárnapi zárva tartás, ugyanakkor a vállalkozói szabadságba beletartozik az is, hogy az érintettek eldönthessék, mikor akarnak nyitva lenni.

A kereskedelem felügyeletéért felelős Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) az MTI megkeresésére közölte: a jelenleg hatályos kereskedelmi szabályozás alapján, a kereskedelemről szóló 2005-ben elfogadott törvény az üzletek nyitvatartási idejét a vásárlási szokások, a foglalkoztatottak és a lakókörnyezet érdekeinek figyelembe vételével a kereskedő állapítja meg.

A jogszabály tehát nem tartalmaz korlátozást, kivéve a karácsonyi, december 24-i napra, ahol 14 óráig engedi a nyitva tartást, bizonyos típusú szolgáltatások (benzinkút, vendéglátó üzletek, szálláshelyek, virág- és édességboltok, vasúti, buszpályaudvari és repülőtéri üzletek) kivételével. A kereskedőknek természetesen be kell tartani a Munka törvénykönyve (Mt) előírásait a vasárnapi túlmunkával, valamint a munkaszüneti (ünnepi) foglalkoztatási szabályokkal kapcsolatban.

A szaktárcánál megjegyezték azt is, hogy a vasárnapi nyitva tartást, még a nemzetközi láncok megjelenése előtt, az egy-két személyes kisvállalkozások indították el Magyarországon az éjjel-nappal nyitva tartó kis boltjaikkal. Ezért a nyitva tartást befolyásoló rendelkezés ezeket a vállalkozásokat várhatóan jobban fogja sújtani, mint a nagy áruházláncokat.

A NFGM fontosnak tartja, hogy amennyiben az uniós polgári kezdeményezés eredményes lesz, úgy a kérdésben egységes európai megállapodás vagy szabályozás szülessen. A magyar vállalkozások versenyképességét ugyanis nagymértékben sértené, ha csak Magyarország vezetne be korlátozást, a környező országok pedig nem.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!