2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Weboldallal rendelkező falusi bolt olcsó cigarettát, kenyeret, vodkát hirdet az interneten - ez lenne a kelet-európai internetes valóság? Vagy emlékmű az utókornak, hiszen a jelen nem érheti el egy átlagos kelet-európai faluban.

Önbizalomban azonban nincs hiány. Az előrejelzések szerint év végére 1,5 millió román fog internetezni, amely 47 százalékos bővülést jelentene a tavalyi évhez képest. Ezzel megelőznék mind a magyarokat, mind a cseheket, és erősen közelítenék a regionális átlaghoz az egy főre jutó internet-elárásben.

A balkáni országok kormányai arra hivatkoznak, hogy ők mindent megtesznek a fejlesztésért. Bulgáriában az idén 244 millió dollárt fordítanak informatikai fejlesztésekre. Magyarországon a jövő évben 110 milliárd forintot, hozzávetőlegesen 450 millió dollár áll majd rendelkezésre. Ezzel szemben azokban az országokban ahol tényleg prioritás az informatika dollár tízmilliárdokat fordítanak informatikai kutatásra és fejlesztésre.

Természetesen a nominális számok esetén hajlamos mindenki a fejlődésbeli különbségekre hivatkozni. Nos a balkáni átlagnál talán jobbak vagyunk, hiszen Magyarország a GDP 3 százalékát fordítja informatikára szemben Bulgária 2, illetve Románia 1,3 százalékával. Ezzel szemben Csehország a nyugat-európai átlagnak megfelelően 3,8 százalékos GDP arányos IT fejlesztéssel bír. Költői, de jogos a kérdés, hogy fogják az informatikán spóroló országok a fejlettebbeket utolérni, és az értékláncok magasabb hozzáadott értékkel bíró felén helyet foglalni. Nos a kis magyar – és balkáni – valóság azt mutatja, hogy marad az izgalom, hogy a kábelkorbács üzemek és egyéb komoly szaktudást igénylő gyárakat ne telepítsék át a multik Kínába.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!