A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által 2005-ben Ipari Innovációs Díjban részesített Thales Nanotechnológiai Rt.-t a ComGenex Rt. alapította három esztendeje. Az anyavállalat a gyógyszerkutatás területén jeleskedik, míg "gyermeke" fő profilja a high-tech laboratóriumi eszközök fejlesztése és gyártása. Az új firma egy apró helyiségben, mindössze négy dolgozóval kezdett működni. A kezdők helyzete korántsem volt rózsás, hisz hiába volt számos ötletük, ha azokat megfelelő források híján nem tudták megvalósítani.
Hamar fölismerték, a túléléshez jövedelmező tevékenység, míg a folyamatos megújuláshoz a nyereségéből finanszírozható kutatás és fejlesztés szükséges. Mint megtudtuk, a cég munkatársait szinte szó szerint lepkehálóval kellett összefogdosni. Ugyanis a megfelelő személyeket nem volt egyszerű feladat meggyőzni arról, hogy ezen újonnan létrejött mikrovállalathoz csatlakozzanak.
Ugyanakkor a Thales mögött ott állt Európa egyik legjelentősebb gyógyszerkutató vállalata, a ComGenex, amely vezetési tanácsokkal, tapasztalatai átadásával segítette munkájukat.
Ennek, valamint az alkalmazottak kitartásának és tudásának köszönhetően a vállalat másfél-két év leforgása alatt magára talált. Bizonyítja ezt, hogy 2004 végén piacra dobták első terméküket, a H-Cube hidrogénező berendezést. A műszer kifejlesztése meghozta a várt sikert, hiszen hét hónap alatt ötven megrendelő akadt rá. A partnerek között szerepelnek a föld legismertebb gyógyszeripari és biotechnológiai vállalkozásai.
Mit tud a győztes?
A győztes H-CubeTM a világ első nagynyomású, folyamatos üzemmódú mikrofluidikai hidrogénező készüléke. Felhasználási területe rendkívül széles: alkalmazható a gyógyszerkutatásban, élelmiszeriparban, kozmetikai termékek előállításánál, agrokémiában és a vegyipar egyéb területein. A hasonló reakciókat az eddig elterjedt nagyméretű készülékekkel végezték, amelyek működtetéséhez külön robbanásbiztos helyiségre, nagynyomású szerelvényekre és hidrogénpalackra volt szükség. További hátrányként jelentkezett, hogy kezelése bonyolult, szakértelmet kívánó tevékenység volt.
A fentiekkel ellentétben a cipősdoboz nagyságú H-CubeTM a szokásos kémiai laboratóriumok fülkéjében is használható. A szükséges hidrogén vízbontással, a készüléken belül szabályozott módon képződik, így ebből, illetve a működési elvből következően a készülék a korábbiaknál biztonságosabb a környezet és a felhasználó számára. E berendezéssel a műveletek ideje jelentősen lerövidül, a reakcióparaméterek működés közben változtathatók, mi több, korábban megvalósíthatatlannak bizonyult reakciók is véghezvihetőek vele. Talán úgy lehetne a régebbi berendezések és az H-CubeTM közötti különbséget érzékeltetni, ha egymás mellé helyeznénk a Neumann János szobányi nagyságú számítógépét és egy modern laptopot, amely ugyanazt a műveletet nagyságrendekkel gyorsabban végzi el.
Lázin Miklós AndrásMenedzsment Fórum