5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol és a horvát kormány legutóbbi tárgyalási fordulóján készített, nem nyilvános hangfelvétel alapján tett közzé összefoglalót a horvát Vecernji list napilap szerdán. A Mol helytelennek és manipulatívnak nevezte a kiszivárogtatást.

A lap cikke szerint a hangfelvétel arról tanúskodik, hogy a horvát kormány nem hajlandó elfogadni Sinisa Petrovic a felügyelőbizottság elnökének az INA irányítási modelljére tett javaslatát, a Mol pedig ragaszkodik stratégiai döntési pozíciójának megtartásához, elutasítja a jelenlegi szerződés érvénytelenségét, de kész tárgyalni egy új szerződésről.

A cikk megjelenését követően a Mol az MTI-vel közölte: a "Mol-csoport csalódottan vette tudomásul az INA tárgyalások utolsó fordulójáról a mostani helytelen és manipulatív kiszivárogtatását a horvát médiának, amelyek hátterében valószínűsíthetően a Horvát Gazdasági Minisztérium, de biztosra vehetően nem a Mol áll".

A Mol hangsúlyozza, hogy tárgyalás tartalmát nyilvánosságra hozni mind az üzletben, mind pedig a diplomáciában szokatlan eljárás, amely szándékosan megsérti a tárgyalások titkosságát és aláássa a felek egymás iránti bizalmát. A tartalom kiválasztása manipulatív módon történt, mert a nyilvánosságra hozott részeket kiragadták a kontextusából, hogy megváltoztassák annak jelentését és a közvéleményt a média félrevezetésével a propaganda eszközévé tegyék. E körülményeket figyelembe véve a Mol-csoport azt kéri a minisztériumtól, hogy mind az öt tárgyalási forduló teljes tartalmát hozza nyilvánosságra - áll az MTI-nek eljuttatott dokumentumban.

A hangfelvétel alapján készült összefoglalóban leszögezik, hogy a horvát kormány szerint az INA jelenlegi irányítási modellje korrupció következtében alakult ki, a felügyelőbizottság elnöke, Sinisa Petrovic által az új irányítási modellre tett javaslat pedig elfogadhatatlan.

A Mol viszont kész tárgyalni a részvényesi szerződés módosításáról, de nem hajlandó elismerni annak érvénytelen voltát és mindenképpen meg kívánja őrizni stratégiai döntési pozícióját az INA vezetésében.  

Horvát kormány: jogtalan a kialakult helyzet

Az összefoglaló a tárgyalások hangfelvételéből azt a következtetést vonja le, hogy a horvát kormány álláspontja egyértelműen az Ivo Sander egykori miniszterelnök ellen hozott elmarasztaló ítéleten alapul és jogtalannak tekinti a kialakult helyzetet. Ivan Vrdoljak gazdasági minisztert idézve: "(az INA) konszolidációja vagy megfelel a horvát törvényeknek, vagy nem. Tárgyalási pozíciónk világos: a jelenlegi részvényesi szerződés korrupción alapul, ezért újat kell kötni. A tárgyalásokon igényt tartunk a vezetés minket megillető részére" - írja a dokumentum, hangsúlyozva, hogy a horvát kormány véleménye szerint az INA-t jogtalanul integrálták a Mol szervezetébe.

A cikk szerint a nemzetközi és a horvát jog alapján egy vállalat felett a többségi irányítást csak két módon lehet megszerezni, vagy az 50 százalék feletti tulajdonrésszel, vagy menedzsment-szerződéssel. Mivel a Mol nem rendelkezik 50 százalékos részesedéssel, a menedzsment-szerződés pedig korrupción alapul, a horvát kormány a kialakult helyzetet jogtalannak tekinti.

A dokumentum a tárgyalásokon elhangzottakra hivatkozva cáfolja az utóbbi időkben a horvát sajtóban megjelent értesüléseket arról, hogy nézeteltérés alakult volna ki a horvát belpolitikában az INA helyzetével kapcsolatban követendő stratégiáról és hogy Zoran Milanovic miniszterelnök elégedetlen lenne Ivan Vrdoljak miniszter tárgyalásvezetési teljesítményével.

A dokumentum szerzője szerint a tárgyalásokról készült felvétel cáfolja a Mol azon állítását, hogy Ivan Vrdoljak nem tájékoztatta őket a kormány hivatalos álláspontjáról az INA felügyelőbizottsága által az új irányítási modellre tett javaslattal kapcsolatban, és nem tudta megerősíteni számukra azt sem, hogy feltételként szabja-e a kormány az INA konszolidálásának felszámolását a Mol mérlegében.

A dokumentum leszögezi, hogy a magyar tárgyalófelet legalább két alkalommal tájékoztatták arról, hogy az ajánlott vállalati irányítási modell elfogadhatatlan a kormány számára. A horvát kormány álláspontjáról pedig az INA konszolidálásának megszűntetéséről a Mol mérlegében három alkalommal tájékoztatták a magyar felet. "Ha Ivan Vrdoljak diszkreditálása volt ezzel a Mol célja, az nem fog működni" - szögezi le a cikk írója.

A tárgyalásokon készült hangfelvétel átiratát értelmező dokumentum "áthidalhatatlan szakadékot" állapít meg a tárgyalófelek által elfoglalt álláspontok között, amelyet "nehéz lesz megoldani".

"Készek vagyunk a szerződés módosításáról tárgyalni, de nem olyan módon, ami érvénytelenítené azt (...) a stratégiai vezetési pozíció megőrzése kulcsfontosságú szempont számunkra. Ha pénzügyi befektetők lennénk, államkötvényeket vásároltunk volna" - idézi a dokumentum Molnár Józsefet, a Mol vezérigazgatóját. "Abban az esetben, ha a Mol elutasítja, hogy illegálisnak ismerje el az érvényes szerződést és a jelenlegi helyzetet a horvát kormány pedig semmisnek tekinti a szerződést, akkor hol van itt helye kompromisszumnak?" - idézi a dokumentum Molnár Józsefet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!