Viviane Reding, a távközlési ügyekért felelős EU-biztos kedden jelentette be, hogy hasonlóan a beszédcélú hívások áraihoz, letörik az uniós tagállamok között elküldött rövid szöveges üzenetek (úgynevezett roaming-sms-ek)szerintük túlságosan magas árait is. Az uniós szolgáltatók jelenleg átlagosan 29 eurócentet kérnek el egy "hazaküldött sms-ért", a biztos szerint ennek 11-15 eurócent közötti sávban kellene lennie.
A biztos lépése nem okozhatott meglepetést a szolgáltatóknál: Reding asszony a tavalyi árszabályozás életbelépése óta eltelt időben többször elmondta, hogy a szolgáltatóknak "önszabályozó módon" csökkenteniük kell a roaming környezetben küldött szöveges üzenetek árait, különben azt is hatóságilag szabályozzák majd. A cégek azonban nem léptek, így elvileg egy év múlva - ha minden bürokratikus lépcsőfokot megjár a tervezet - féláron sms-ezhetünk külföldről.
Kérdéseinkre csak a Pannonnál és a Vodafone-nál válaszoltak, a T-Mobile-nál annyit mondtak, hogy nem kívánnak reagálni felvetéseinkre.
Drozdy Győző, a Pannon vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese az Mfor.hu-nak elmondta: a magyar mobilcégek keze is "meg van kötve", mivel a roamingdíjak árszínvonala jelentős mértékben függ a szolgáltatás nyújtása során érintett külföldi operátorok díjszabásától. "A Pannon hiába igyekszik csökkenteni árait, ha az előfizető hívását kezelő, vagy fogadó szolgáltató árai miatt ez a gyakorlatban nem kivitelezhető. Amennyiben az egységes szabályozás kiterjed a roaming SMS-ek nagykereskedelmi árára is, akkor ezek az anomáliák eltűnhetnek majd" - fogalmazott Drozdy Győző.
A Vodafone-nál viszont azt mondták, hogy szerintük felesleges hatósági eszközökkel beavatkozni a piaci folyamatokba. Főleg azért, mert előfordulhat, hogy az EU ágyúval lő verébre: "a hanghívás hatósági árazásának bevezetésével a roaming SMS veszített a jelentőségéből. Korábban az SMS sokak számára helyettesítette a roaming során a hanghívásokat, az Eurotarifa bevezetése azonban jelentősen változtatott a fogyasztói szokásokon, sokkal többen használják telefonálásra mobiltelefonjukat külföldön, itthoni szokásaikhoz hasonlóan" - fogalmaz a cég szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye.
A Vodafone-nál ráadásul úgy látják, hogy félrevezető az uniós hivatalok érvelése, miszerint a roaming sms-ek magas ára akkor különösen feltűnő, ha a belföldi sms-ek áraihoz viszonyítjuk. "Az ügyfelek a roaming SMS árát nem a hazai árakhoz hasonlítják, hanem a beszélgetések árához mérik. Ebben a vonatkozásban az EU által szabályozott roaming percdíjakhoz képest az SMS-küldés díja roaming során nem kiugró. Másfelől pedig a nemzetközi irányú kommunikáció értelemszerűen több áttételt, más és több hálózati elem használatát jelenti, vagyis a szolgáltatás felépítése, így bekerülési értéke eltér a belfölditől" - fogalmaz a közlemény.
Jelenleg mindkét cégnél vizsgálják az új helyzetet, így arra vonatkozóan nem tudtak információt adni, hogy megvárják-e a kötelező érvényű szabályozást, vagy esetleg "elébe mennek" a díjcsökkentésnek, és maguk próbálják meg végrehajtani azt.
L. Nagy Gábor