Kóka szerint érdemi esélye van annak, hogy a jelenlegi koalíció folytatja majd a kormányzást a választások után. Emiatt arról szólt az üzleti élet vezetőit képviselő hallgatóságának, hogy mire kell majd koncentrálnia az első hónapokban az új szocialista-liberális kabinetnek.
A miniszter az első és legfontosabb teendőnek az állam pénzügyeinek rendbetételét nevezte. A politika, az államigazgatás lemaradt az üzleti élethez képest, s nem is érti azokat az eszközöket, amelyeket az üzleti világban nap mint nap sikerrel alkalmaznak, tette hozzá.
"Amikor másfél évvel ezelőtt az önök soraiból kikerülve miniszter lettem, elmondtam: az üzleti életben megtanultam, mik a hatékony államigazgatás összetevői. Ezek a mérhetőség, a számonkérhetőség, az átláthatóság, az elszámoltathatóság, a motiváció, a minőség és a minőségbiztosítás. Fontos, hogy váljon el a sikeres a sikertelentől. Azt tapasztaltam, ahogy ezeket a szavakat soroltam, úgy lettek egyre ijedtebbek az államigazgatás dolgozói" - fejtegette.
Nem hatékony a közigazgatás
Úgy véli: az államigazgatás szervezésének minősége nem elsősorban technológiai, hanem kulturális kérdés. "A politika és a közigazgatás javarészt nem is érdekelt abban, hogy az üzletéhez hasonló hatékonyságot hozzon be" - mondta.
Ma a közigazgatás évente 1800, vagyis naponta körülbelül 5 milliárd forintba kerül. "A hatékonyság hiánya, a pazarlás és az alulfinanszírozottság egyszerre van jelen. Rossz minőségű szolgáltatásokat kínálunk nagyon sok pénzből" - tette hozzá. Kóka szerint 10 százalékot nagyobb erőfeszítés nélkül is meg lehetne takarítani. Ez összesen 180 milliárd forint, azaz a magyar nemzeti össztermék 0,8-0,9 százaléka.
Az egészségügyben 100-200 milliárd forint közötti összeg tűnik el a rendszer eresztékeiben - állította a miniszter. Ha ehhez hozzáadjuk a hálapénz 200-300 milliárd forintnyi összegét, akkor már egy akkora pénzmennyiséget kapunk, amit ha sikerülne kifehéríteni, transzparens csatornákba terelni, meg is lenne a működtetés forrása. Szerinte érdektelen, kinek a tulajdonában vannak a kórházak. A lényeg, hogy ebben a szférában is megvalósulhasson a verseny.
Beszédének végén Kóka az adórendszer egyszerűsítése, az egykulcsos szisztéma megvalósítása mellett szállt síkra. Hangsúlyozta továbbá - az általa gyakorta emlegetett ír példára hivatkozva -, hogy fokozni kell a politika konszenzusképességét. Tehát az egymással politikailag szemben álló erőknek egyet kell érteniük a gazdaság főbb stratégiai elemeit illetően.
Igazi sikertörténetet jósol
Ha sikerül a kormány és ellenzék közötti vastag falat áttörni egy gazdaságpolitikai megállapodással, akkor Magyarországnak nyert ügye van. "Ebben az esetben a XXI. század igazi sikertörténete lehetünk" - jelentette ki.
Hozzátette: a növekedésben, foglalkoztatási képességben és innovációban hazánk megelőzheti az öreg Európa legtöbb országát. S akkor kimondható - átfogalmazva az ellenzék pesszimista választási szlogenjét -, hogy "ma rosszabbul élünk, mint négy év múlva" - zárta beszédét a miniszter.
Menedzsment Fórum