8p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ma már senki nem kérdőjelezi meg, hogy a nagy ellátórendszerek átfogó reformra szorulnak. Az mfor.hu Staféta című sorozatában Pálvölgyi Mátyás, a Generali-Providencia Biztosító Rt. elnök-vezérigazgatója fejti ki véleményét arról, milyen megoldást pártolnának a magánbiztosítók ebben a kérdésben.

Gergely Károly, a Fundamenta Lakáskassza elnök-vezérigazgatója

kérdése Pálvölgyi Mátyáshoz, a Generali-Providencia Biztosító Rt. elnök-vezérigazgatójához:

- Milyen szerepet játszhatnak a magánbiztosítók az egészségügyi rendszer átalakításában? Mi lenne a biztosítási szakma szempontjából a legkedvezőbb megoldás? Pálvölgyi Mátyás:

- A jelenlegi egészségbiztosítási rendszer elemei közül a járadékbeszedés és az elosztás megfelelően működik. Az állampolgári jogon járó szolgáltatások nyújtására tehát érdemes megőrizni és továbbfejleszteni ezt a struktúrát, mint ahogy az elmúlt időszakban az APEH-módosítással ez meg is történt.

Újfajta elemek behozatalára, a magánbiztosítók bevonására olyan speciális területeken látok most lehetőséget, ahol az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nincs jelen. Első körben arra lenne szükség, hogy az OEP által felvállalt funkciókat definiálják: határozzák meg, mi tartozik a szolidaritási elven alapuló, minden egyént, illetve minden társadalombiztosítást fizetőt megillető szolgáltatások köréhez.

A magánbiztosítók szerepvállalása az egészségügy területén tehát nem az OEP funkcióinak átvállalását jelentené, hanem fedezet nyújtását plusz szolgáltatások igénybevételére. A piacon jelenlévő cégek színre lépésének egyik lehetősége az OEP által nyújtott szolgáltatásokhoz kapcsolódóan a beteg által fizetendő önrész átvállalása lehetne, amit a társaságok vagy az egészségpénztárak a hagyományos technikákkal oldhatnának meg.

A másik szóba jöhető terület az állami biztosító által nem nyújtott szolgáltatások köre. A speciális biztosítást megkötő állampolgárok például igényelhetnék azt is, hogy más intézményben kezeljék őket, hotel jellegű ellátást kapjanak, a protokolltól eltérő diagnosztikai vizsgálatokon essenek át vagy előbbre kerüljenek a várólistán.

Plusz szolgáltatások a jelenlegi rendszer keretei között is kérhetők, igaz egyelőre csak készpénzért. Ha az egészségbiztosításban a fent vázolt változásokra sor kerülne, az "extrákhoz" a biztosítási szerződési feltételeket vállaló előrelátó egyének is hozzáférhetnének. Vállalatunk jelenleg is kínál olyan konstrukciókat, amelyeknek szolgáltatásai egészségügyi problémák felmerülése esetén hívhatóak le.

Elsőként tehát azon a berögződött meggyőződésen kellene változtatni, hogy az egészségbiztosításban az OEP "mindent visz". Kombinált egészségbiztosítási rendszerek ugyanis számos országban működnek, annak bevezetése Magyarországon nem lenne újszerű. Ráadásul ez a struktúra nagy valószínűséggel társadalmi méretekben gazdaságosan működtethető lenne.

Mivel hosszú távú szerződések kötéséről van szó, igen fontos a szakma számára, hogy ebben a témakörben széleskörű politikai konszenzus jöjjön létre. Az általam vázolt egyszerűbb verzió esetében nagyobb eshetőséggel kerülhet sor a megegyezésre, mintha teljes liberalizációról beszélnénk. A jelenlegi keretek között a teljes - szolidaritáson alapuló - rendszer nem is lenne működtethető magánbiztosítók által.

Kérdés Török Lászlóhoz, a CIB Bank vezérigazgatójához:

- Úgy tűnik, hogy a banki piacon éles verseny alakult ki a magánügyfelek megszerzéséért, ezt mutatja például a kamatadó bevezetését megelőző időszak is. Valóban a magánügyfeleken keresztüli növekedés a legfontosabb terület jelen pillanatban a bankszektorban?

A választ a Staféta című sorozat következő részében olvashatják!


Kisbenedek Péter:

- Hogyan látja a lakás-takarékpénztári piac helyzetét a megszorító intézkedések fényében?

Gergely Károly (képünkön): -

A lakás-takarékpénztárakat közvetlenül

kevésbé érintik

a megszorító intézkedések. A kormány a lakástakarék...

Szabó Pál: - Hogyan tudják a magyarországi lakossági bank építésének tapasztalatait a térségi expanziós stratégiában kamatoztni?
Kisbenedek Péter (képünkön): - Az elmúlt öt év terjeszkedési tapasztalatait csoportszintű projektek megvalósításában...

Vági Márton: - Mikor beszélhetünk majd európai színvonalú postai kiszolgálásról, és melyek ehhez a legfontosabb teendők?
Szabó Pál (képünkön): - A Magyar Posta szolgáltatásainak minősége megközelíti az európai "élpostákét": független szakértők által mért...

László Géza: - Hogyan tudják hatékonyan felhasználni az európai fejlesztési forrásokat?
Vági Márton (képünkön): - Annak érdekében, hogy a 2007 és 2013 között lehívható több ezer milliárd forintnyi közösségi forrást az ország legfontosabb céljainak megfelelően használhassuk fel, jól...

Bajnai Gordon kérdése László Gézához (képünkön): - Mikor lesz digitális televíziózás Magyarországon?
László Géza válasza: - Az elfogadott kormányhatározat szerint 2012-ig mindenképpen lekapcsolják az országos analóg hálózatot. Terveink...

Bogsch Erik kérdése Bajnai Gordonhoz (képünkön) - Lát-e plusz forrásokat a magyar gazdaság versenyképességét növelő k+f támogatására?
Bajnai Gordon válasza: - A 2004-2006 közötti uniós pályázati rendszer kiírásai mára jórészt bezárultak...

Csák János kérdése Bogsch Erikhez (képünkön): - Lát-e esélyt arra, hogy az önálló magyar k+f tevékenység újra talpra álljon?
Bogsch Erik válasza: - Nemzetközi szinten csak bizonyos szegmensekben lehetünk versenyképesek...

Hernádi Zsolt, kérdése Csák Jánoshoz (képünkön): - Hogyan lehetne javítani a magyar menedzserképzés színvonalán?
Csák János válasza: - A vezetői tudás szakismeretből, tapasztalatból és bölcsességből áll. Az elsőt az...

Gaál Zoltán kérdése Hernádi Zsolthoz (képünkön): - Az alternatív energiaforrások szerepe felértékelődik. Illeszkedik-e a MOL Rt. stratégiájába a biogázolaj gyártásának meghonosítása, majd gyártásba vétele?
Hernádi Zsolt válasza: - A MOL 2010-ig...

Mosonyi György kérdése Gaál Zoltánhoz (képünkön): A vegyipar és ezen belül a kőolajfeldolgozás regionális szerepet ért el. Hogyan látja a vegyészmérnökképzés jövőjét?
Gaál Zoltán válasza:
A Vegyészmérnöki Szak ma is a Veszprémi "Pannon" Egyetem hagyományait őrzi...

Straub Elek kérdése Mosonyi Györgyhöz (képünkön): Milyen lehetőségekkel és problémákkal találja magát szemben a MOL a szomszédos országokban?
Mosonyi György válasza: A legtöbb közép-európai vállalat - így a MOL is - a térségbeli államokba való belépésnél azt tapasztalja...

Beke-Martos Gábor kérdése Straub Elekhez (képünkön): Hogyan alakul a partnerség és a verseny együttélése a Magyar Telekom Csoport magyarországi tevékenységében?
Straub Elek válasza: Napjainkban a távközlési piac rohamosan változik, a robbanásszerű technológiai fejlődés folyamatosan új kihívások elé állítja a távközlési ...

Molnár Károly kérdése Beke-Martos Gáborhoz (képünkön): Mi a lehetőség és a felelősség viszonya a Siemensnél a társadalmi felelősségvállalás tekintetében?
Beke-Martos Gábor válasza: A Siemens Rt. vállalati stratégiájá- ban kiemelt helyet foglal el a társadalmi felelősségvállalás, mivel aktív és felelős tagjai vagyunk...

Kocsis István kérdése Molnár Károlyhoz (képünkön): Hogyan tudja Rektor Úr összehangolni a színvonalas tudományos képzési műhely, illetve egy sikeres "nagyvállalkozás" menedzselésének feladatait?
Molnár Károly válasza: A BME nemcsak hazánk, de a kelet-közép-európai régió egyik legnagyobb műszaki felsőoktatási intézménye...

Szalay-Berzeviczy Attila kérdése Kocsis Istvánhoz (képünkön): Van-e Ön szerint létjogosultsága egy energiatőzsdének Magyarországon? Ha igen, milyen feltételekkel lehet sikeres vállalkozás?
Kocsis István válasza: Számos példát találunk Európában, ahol egy jól szervezett áramtőzsde...

Somody Imre kérdése Szalay-Berzeviczy Attilához (képünkön): Mit kíván tenni azért, hogy a hazai üzleti élet a budapesti olimpia ügye mögé álljon?
Szalay-Berzeviczy Attila válasza: Az olimpia Magyarországra hozatalának ötlete természetesen nem újszerű gondolat.

Kóka János kérdése Somody Imréhez (képünkön): Lát-e esélyt arra, hogy független szakértőként megítélje a pártok egészségügyi reformra vonatkozó elképzeléseit?
Somody Imre válasza: Valójában egyik pártnak sincs átfogó, a lényegi bajokat orvosló stratégiája!

Vizi E. Szilveszter kérdése Kóka Jánoshoz (képünkön): Az elmúlt három évben folyamatosan csökkent az egy főre jutó kutatásfejlesztési pénzforrás Magyarországon. Hogyan fogjuk növelni így a hazánkban gyártott termékekben a hozzáadott magyar szellemi értéket?
Kóka János: Elnök úr téved...
Demján Sándor kérdése Vizi E. Szilveszterhez (képünkön): Mikorra várható a Társadalmi Szerződés megszületése Magyarországon?
Vizi E. Szilveszter: A Gazdasági és Szociális Tanács (GSZT) különböző oldalainak (munkaadói, munkavállalói, civil és tudomány) képviselői zömmel...
Az mfor.hu kérdése Demján Sándorhoz: Ön, mint az Év Vállalkozója 2005 cím nyertese, mit gondol, miként lehetne feloldani a hazai kis és középvállalkozók immár kóros tőkeszegénységét?
Demján Sándor: Alapvetően hosszúlejáratú kamatmentes, államilag jelentősen támogatott...

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!