Kérdésekre sem derült ki azonban, hogy pontosan mire irányulhatna a kormányzati vizsgálat, és mit várnak a számvevőktől. Annyi hangzott el, hogy az elmúlt évek visszáságainak feltárását, és a valódi felelősök megnevezését követelik. A szóvivő közlése szerint a kormányzati vizsgálat feltételének teljesülése után "a Malév pilótái továbbra is készen állnak minden ésszerű kompromisszum meghozatalára, a Malév megmentése és emelkedő pályára állítása érdekében". Arra a kérdésre, hogy miért kell új vizsgálat, hiszen tavaly már független szakértővel megkezdődött a társaság átvilágítása, a szóvivő azt felelte, hogy a menedzsmenttől független vizsgálatot akarnak.
A tavaly megkezdett átvilágítás egyik eredményét éppen a napokban tette közzé a Malév: a vezérigazgató feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) korábbi szerződések miatt. A társaság számára hátrányos feltételeket tartalmazó szerződések felülvizsgálatától már az idén költségmegtakarítást remél a társaság.
A Hunalpa szóvivője közölte: a pilóták szervezete felháborítónak tartja, hogy "a menedzsment elhibázott döntései, rossz üzletpolitikája, az átfogó koncepció hiánya által okozott milliárdos károkat a munkavállalók terheinek további növelésével kívánják orvosolni".
Ferenczi Zsolt kérdésekre is azt hangoztatta, hogy a közgyűlés egyhangú döntése szerint minden törvényes eszközt megragadnak a jogaik érvényesítésére, beleértve a sztrájkot is. Az viszont, hogy mikor döntenek egy esetleges munkabeszüntetésről a tárgyalások eredményétől függ - mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy az egyeztetéseket még kedden délután megkezdik.
A pilóták nehezményezik azt is, hogy nem ismerhetik a társaság gazdálkodását és üzleti tervrét, hiába tagok a munkavállalók képviselői a Malév Zrt. választott testületeiben. Az üzleti tervről azért annyit bizonyosan tudnak, hogy megszorításokat tartalmaz, de van, aki szerint a bérek, van aki szerint a költségek 15 százalékos csökkentéséről van szó.
A pilóták cáfolták, hogy havi átlagkeresetük (a bérek és a juttatások) átlagosan elérnék a 2,2 millió forintot. Szerintük a nettó bérek 387 ezer és 1,8 millió forint között szóródnak. A szóvivő közlése szerint a rendkívüli közgyűlést azért hívták össze, hogy megtárgyalják "a Malév tulajdonosi jogkörét gyakorlók és a Malév menedzsmentjének felelőtlen irányítása, átgondolatlan kereskedelmi valamint személyzeti politikája következtében kialakult válságos helyzetet".
MTI