A gazdasági válság miatti elbocsátások csökkentésére átfogó stratégiát hozott létre a kormány, amelynek elsődleges célja, hogy a vállalkozások aktív részvételével, a gazdálkodó szervezetek működésének fenntartásán keresztül tartsa meg a munkahelyeket. Amennyiben azonban az adott vállalat fenntartása már nem kifizetődő a gazdaság számára, akkor az elbocsátott egyének támogatása kerül előtérbe - fejtette ki a miniszter.
Szűcs Erika hozzá tette: hazai forrásból egyelőre 16 milliárd forint áll rendelkezésre munkahelyek megmentésére, míg áprilistól az állam további 20 milliárd forintos európai uniós forrással rendelkezhet majd. A 16 milliárd forintból 6 milliárdot az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány (OFA) támogatási csomagja keretében, 10 milliárd forintot pedig a társági válságkezelő alapok és a regionális munkaügyi központokon keresztül oszt szét a minisztérium.
A térségi alapokon keresztül biztosított forrásokra február 3-tól a vállalkozások munkahelymegóvó támogatásra, képzéssel kombinált átmeneti munkaidő csökkentési támogatásra, leépített munkavállalók újra elhelyezésének bértámogatására, valamint az elbocsátással fenyegetett dolgozók elhelyezését szolgáló támogatásra pályázhatnak.
Székely Judit a Szociális és Munkaügyi Minisztérium szakállamtitkára elmondta: a vállalatok várhatóan a képzéssel kombinált részmunkaidős foglakoztatási program után érdeklődnek majd a leginkább, így a munkahelymegmentésre elkülönített összeg nagy része is ezekre a pályázatokra mehet el.
Szűcs Erika kiemelte: a versenyszféra megsegítésén kívül az állam a közfoglalkoztatási programok bővítésén keresztül is csökkentené a szociális segélyekre szorulók számát: az idén a meglévő programok mellé két új közmunkaprogramot - kórházak és iratok digitalizálása - is bevezet a minisztérium. Emellett kibővítik a téli közmunkaprogram és a téli erdő program időtartamát március 31-ig. A közmunkaprogramok eredményeként összesen 16-17 ezer embert foglalkoztathat majd közmunkában az állam.
Sándor László a Közmunka Tanács elnöke kifejtette: várhatóan közel 7 milliárd forint áll majd rendelkezésre a közmunkaprogramok támogatására 2009-ben, amelyből 2 milliárd forint költségvetési pénz, 2,5-2,6 milliárd forint idegen, a fennmaradó rész pedig az előző évről megmaradt forrás. A kórházak közmunkaprogrammal kapcsolatban az elnök elmondta: 45 közegészségügyi intézményben közel 800 ember kezdheti meg tavasztól a programot, amelynek befejeztével az év végén remélhetőleg 6-700 ember foglalkoztatása tartóssá is válhat az egészségügyben.