2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OMV osztrák és a Gazprom orosz konszern tovább akarja fejleszteni az OMV tulajdonában lévő baumgarteni gázelosztóközpontot, amelyen keresztül már jelenleg is az orosz gáz egyharmada áramlik Nyugat-Európa felé.

"Nagyon is érdekeltek vagyunk abban, hogy a Déli Áramlat vezetéken érkező (orosz) gáz egy része Baumgartenen keresztül folyjon majd" - közölte Wolfgang Ruttenstorfer OMV-vezér azon a csütörtöki sajtóértekezleten, amelyet abból az alkalomból rendeztek, hogy a két vállalat közötti együttműködés negyvenéves múltra tekint vissza.

Ugyancsak érdekeltnek mutatkozott az osztrák-szlovák határ közelében létesült elosztóközpont súlyának növelésében Alekszandr Medvegyev, az orosz gázmonopólium alelnöke. Azokkal az utóbbi napokban megjelent sajtóhírekkel kapcsolatban, amelyek szerint elképzelhető, hogy a 2014-es átadással tervezett Déli Áramlat gázvezeték utolsó szakasza Magyarországról Olaszország felé Szlovénián keresztül halad majd Ausztria kihagyásával, Medvegyev igyekezett megnyugtatni a kedélyeket. Mint mondta, két különböző dologról van szó: a szlovéniai leágazás egyáltalán nem keresztezi a baumgarteni továbbfejlesztés tervét.

Ruttenstorfer nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy az OMV esetleg csatlakozik magához a Déli Áramlat-beruházáshoz is, de egyelőre túl korainak tartotta, hogy elkötelezze magát, hiszen a gázvezeték nyomvonalát még nem tisztázták végérvényesen.

Medvegyev úgy vélekedett, hogy a Gazprom-gázt szállító Déli és Északi Áramlat-vezeték nem lesz a Nabucco-projekt vetélytársa. Az utóbbi, amelynek megépítését az OMV vezetésével létrejött nemzetközi konzorcium határozta el, a Kaszpi-tenger vidékéről és közel-keleti lelőhelyekről juttatna gázt Európába.

Az év elején az osztrák és az orosz cég együttműködési megállapodást kötött a baumgarteni közép-európai gázipari kereskedelmi platform (Central European Gas Hub - CEGH) közös fejlesztéséről és bővítéséről. Az egyezmény értelmében a Gazprom 50 százalékos tulajdonossá vált a CEGH-ban, amely korábban az OMV leányvállalataként működött. Bejelentették azt a szándékukat, hogy a virtuális kereskedelmi platformot a kontinentális Európa legnagyobb ilyen jellegű központjává kívánják tenni.

A tulajdonmegosztási kooperáció azonban nem terjed ki az OMV baumgarteni kompresszorállomására - a tényleges gázelosztóközpontra -, amely továbbra is az osztrák cég teljes tulajdonában van

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!