Mint azt Agnar Aas a Reutersnek elmondta, csak akkor tudják fenntartani a jelenlegi termelési szintet, ha semmilyen technikai hiba nem keletkezik a külföldi energiabehozatal infrastruktúrájában. Norvégia elektromos áramfelhasználásának szinte teljes egészét vizierőművekkel termeli.
A norvég víztározók vízszintje a teljes kapacitás 20,6 százalékán áll az az évnek ebben a szakában szokásos 44,3 százalékos átlaghoz képest. Svédországban is a sok évi átlag 34,9 százaléknál 20 százalékponttal alacsonyabb a tartalék.
A hálózatot üzemelő hatóság korábban azt jósolta, hogy 20 százalék eséllyel kell majd korlátozni a nagyfogyasztók energiafelhasználását. Több norvég gázfeldolgozó üzem is szünetelteti működését, és most az olyan nagyobb felhasználók, mint az alumíniumtermelő Norsk Hydrot is az átmeneti bezárás fenyegeti.
A norvég vizienergia termelést az elmúlt két évben a kevés csapadék és a szokatlanul hideg telek is sújtották. Fokozza a nehézséget, hogy az elmúlt években megnövekedett kereslethez nem párosultak újabb beruházások - véli Aas.
Aas szerint legutóbb 2003-ban, amikor hasonlóan alacsony vízszinteket mértek, két-három évbe telt, mire teljesen feltöltötték a tározókat. A kritikus időszak május lesz, amikor a hegyekben elkezd olvadni a hó: ha enyhe és esős idő lesz, akkor nem csökken annyira a vízszint, de, ha hideg lesz, és csak néhány héttel később jön a felmelegedés, az már komoly problémákat okozhat" - tette hozzá.
MTI