2p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sebastian Vladescu, Románia pénzügyminisztere buzaui látogatásán kijelentette, hogy nincs favoritja a legkiterjedtebb hálózattal működő, utolsóként még állami tulajdonban lévő román lakossági bank, a CEC megszerzéséért folyó versenyfutásnak, és reméli, hogy az ajánlott ár eléggé magas lesz ahhoz, hogy az állam jóváhagyását adhassa a tranzakcióhoz. Mint ismert, a végső ajánlatot tevő két pénzintézet egyike a magyar OTP Bank.

"Az előzetes kiválasztási folyamat során, amint az a BCR (Román Kereskedelmi Bank) privatizációja esetében is nagyon jól működött, az ár meghatározó tényező. Jelenleg eljutottunk abba a fázisba, ahol azt remélem, hogy az ajánlott ár eléggé magas lesz ahhoz, hogy megérje átadni a CEC többségi tulajdonrészét" - mondta Vladescu román lapoknak. A pénzügyminiszter kijelentette, hogy az előzetesen kiválasztott bankok bármelyike képes biztosítani a CEC további intézményi fejlődését, így egyiket sem részesítik előnyben a másikkal szemben.

Az mfor.hu által korábban idézett elemzők szerint ugyanakkor ez esetben lehet, hogy hiába számolnak a románok a pénzügyminiszter által említett BCR esetében bekövetkezett forgatókönyvvel. Az akkor a kormányt is meglepően magas árat ugyanis a végső megmérettetésbe került vevők - legalábbis nyilatkozataik szerint - vonakodnak megadni.

A magyar társaság vezetői közül többen, legutóbb például Wolf László vezérigazgató-helyettes nyilatkozott úgy: nem számítanak rá, hogy a román hatóságok "elfogadható áron" kínálják eladásra a CEC-et. Egy múlt heti frankfurti bankügyi konferencián annak a véleményének adott hangot, hogy a kormány ínyére való irreális árversenybe viszont nem kívánnak részt venni.

Mint ismert az OTP mellett a görög National Bank of Greece kerültek a kiválasztási folyamat utolsó körébe. A kormány illetékesei korábban azt mondták, hogy bármely pillanatban leállítják a privatizációs folyamatot, ha ezt szükségesnek találják. Ugyan mindkét pályázó feltett célja, hogy erősítse pozícióját Romániában, ám miután kisebb saját hálózattal már rendelkeznek, feltételezhető, hogy a nyilatkozataikban hangoztatott értékelési elveknek megfelelő ajánlatot tesznek majd az állam által felajánlott 69,9 százalékos tulajdonrészre.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!