Ezzel a Kurkóval valami nincs rendben?
Mi vezette erre a felismerésre, a környezettudatosságra? Bárcsak ragályos lenne az üzletemberek között!
Az elmúlt időszakban rengeteg negatív eseménnyel bombázott a média: hurrikánok, betegségek, háborúk. Talán ezek a hírek, talán az elmúlt 10 év hajszája késztetett arra, hogy elgondolkodjak. Mi értelme rohanni, megvenni a drágábbnál drágább cuccokat, miközben naponta halnak meg emberek, mert nincs ivóvizük?
Mit szeretne ezzel a magatartással demonstrálni?
Hogy ne a 80 ezres BMW legyen a vállalkozó ember névjegye, ez csak szemfényvesztés. Szeretném, ha a tehetősebb emberek minden cselekedetéről, magatartásáról vagy akár az öltözködésükről, az autójuk márkáiról, a koktélpartijaikról az sugározna, hogy tudatában vannak a világ problémáinak, és nemcsak az ő kis birodalmukhoz tartozó pompát élvezik. Az emberek sorozatosan megrendülnek a TV-képernyőkön látottaktól, de aztán minden megy tovább, azzal a tudattal, hogy majd valaki más megoldja, ő ezért csak keveset tudna tenni.
10-ből 9-en talán azt hinnék: "ezzel a Kurkóval valami nincs rendben". Nem?
És miért? Mert olyan világban élünk, hogy a családban azt mondják a gyermeknek: fiam, ha nem eszed meg a levest, nem kapsz kólát. Mivel ajándékozza a szülő a gyereket? Inkább nem minősíteném.
Észlelhető némi pozitív változás, de a törvénykezés és az infrastruktúra tekintetében valóban nagyok a hiányosságok. Csak egy példát említve: majdnem két éve kifizettük az árat egy állami traktorgyár részvényeiért, de még mindig nem vagyunk tulajdonosként bejegyezve. Eközben egyre leromlottabb állapotba kerül a létesítmény, de termelésről még szó sem lehet. Hasonló jogi bonyodalomba keveredett a romániai ÁPV Rt-vel (AVAS) az egyik olasz befektető is, amely szintén egy traktorgyárat privatizált, és az állam - bár megígérte - nem törölte el az átadott cég adósságait. Úgy, ahogy a mi esetünkben sem.
Megoldhatja ezeket a problémákat az EU-hoz való csatlakozás? Az Ön cégének mit jelent ez a folyamat?
Óriási fellendülést jelent ez az egész országnak, és a cégeimnek is. De addig sincs megállás. Kevés időnk van már, és szeretném kihasználni a csatlakozás előtti forrásokat is. Valójában nagy rohanás volt az utóbbi tíz év, képes voltam megragadni a politikai és gazdasági átalakulás lehetőségeit, de nem volt időm arra, hogy konszolidáljam a vállalkozásaimat. Most megpróbálok körültekintőbb döntéseket hozni, amit az új üzleti környezet is megkíván.
Ön privatizálta a Skálának megfelelő romániai üzletláncot is. Mit gondol, mennyire van szükség jó bukaresti kapcsolatokra ahhoz, hogy menjen az üzlet?
Hála Istennek, nálam nem ezen áll vagy bukik a dolog! Olyan típusú vállalkozás a miénk, amely hajlandó kulizni, így általában meg tudunk egyezni a partnereinkkel. Nálam egy tízes skálán talán 2-3 pontnyi hordereje van ennek a kérdésnek.
Az első géppel utaztam. De tartok tőle, hogy ilyen árak mellett nem lesz versenyképes. Azt javasolnám a légitársaságnak: hagyja el a felesleges külsőségeket és a "full extrát", 45 perc alatt egyáltalán nem fontos ételt felszolgálni az utasoknak, és vezesse be a fapados modellt. A 30 fős hokicsapataink évente 10-15-ször mennek külföldre. Ha csökkennek a költségek, ránk is számíthatnak.
A Hunguest lánchoz tartozó csíkszeredai szállodán kívül tervezi további partnerkapcsolat kiépítését magyarországi cégekkel, kíván a határokon kívül terjeszkedni?
Romániában majdhogynem a földön hever a pénz, csak le kell hajolni érte. Minek erőltessem túl magam?
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Erdélyi befektetések: ha a sáskaraj megindul...
Tolonganak a magyar cégek a román piacokért
Már Erdélyen túl is terjeszkednek a magyar cégek
Magyar befektetőknek ajánlja hazáját Románia ex-elnöke
Aranybánya lehet a magyaroknak a román infokom piac