3p

A LIGA Szakszervezetek vegyes érzelmekkel fogadta az állampolgári jogok országgyűlési biztosának álláspontját a sztrájktörvény felülvizsgálatával kapcsolatban már csak azért is, mert szerintük Szabó Máté ombudsman egy 20 éve kialakult és jól működő gyakorlatot támad.

A LIGA közleményében arra reagált, hogy az ombudsman az Alkotmánybírósághoz fordult azért, mert a két évtizede megalkotott sztrájktörvény elavult, súlyos hiányosságai vannak, és ez hátrányosan érinti a munkaadók és munkavállalók közti konfliktusokban közvetlenül nem érintett állampolgárok széles körét.

Az ombudsman álláspontja szerint az 1989-es sztrájktörvény létrejötte óta jelentősen megváltozott a helyzet, s a jelenlegi törvényben nem egyértelmű az sem, hogy mit jelent az elégséges szolgáltatás biztosítása. Tisztázni kell azt is, mikor lehet sztrájkot indítani, mert az állampolgárok szempontjából jogbizonytalanságot okoz az a helyzet, ha például nem tudják, hogy milyen tömegközlekedési eszközzel juthatnak el munkahelyükre, iskolájukba vagy akár az orvoshoz.

Szabó Máté szerint meghatározott feltételek mellett a rendvédelmi dolgozóknak is biztosítani kellene a sztrájkjogot, ezen a téren átmeneteket, fokozatokat lehet és célszerű kialakítani. Mindezért az ombudsman felkérte a parlamentet a törvény módosításának megfontolására.

A LIGA azonban közleményében azt kéri az ombudsmantól, hogy a sztrájktörvény felülvizsgálatát csak bizonyos szempontok alapján kezdeményezze, s esetlegesen se járuljon hozzá a munkavállalók érdekérvényesítési eszközeinek gyengítéséhez, kiváltképp egy hosszú megszorítási folyamat közepén, amelyet csak tetézett a gazdasági válság.

A LIGA közleménye szerint, bár a szervezet mindig a tárgyalásos megoldásra törekszik, sajnos alkalmanként elkerülhetetlen a sztrájkok megtartása, amelynek elkerülhetetlen velejárója a munkáltatónak való károkozás.

A LIGA közölte azt is, hogy sajnálatos módon egyes esetekben a sztrájk kihat a társadalom többi szereplőjére, tagjára is. Mindezzel együtt az elérni kívánt cél a társadalom illetve más munkavállalók érdekeit is szolgálja a szervezet szerint: példaként az egészségbiztosítás privatizációja, illetve a vasúti vonalak bezárása elleni akciókat említi. Ez utóbbinak sem csak a vasutas munkahelyek megőrzése a célja, hanem a társadalom számára fontos közösségi közlekedés megőrzése is.

A LIGA emlékezetett arra, miszerint már korábban is kifejtette azon álláspontját, hogy a sztrájkjogot egy demokráciában nem elfogadható a jelenlegi mértékben korlátozni a fegyveres és rendvédelmi szférában. A közigazgatásban érvényben lévő megállapodás pedig, amelyik alkotmányos jogot von el a munkavállalóktól, kifejezetten aggályos egy demokratikus jogrendszerben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!