A kutatás készítői összesen 11 országban vizsgálódtak, különböző iparágakhoz tartozó cégeket kérdeztek a munkahelyváltással kapcsolatos tapasztalataikról. Két csoportra osztották a munkahelyváltásokat: az egyik, amikor egy cég új dolgozót vesz fel, a másik pedig, amikor a cégen belül kap valaki új szerepkört.
A felmérés azt mutatja, hogy az újonnan felvett dolgozóknál általában hosszabb az az idő, amíg alkalmazkodik valaki új beosztásához. A válaszadók harmada viszont úgy gondolja, hogy akár hat-kilenc hónapig is eltarthat számára a teljes átállás, míg további negyedük szerint kilenc hónapnál is hoszzabb ez az idő.
A cégen belüli szerepkörváltozás esetén általában három-hat hónapra teszik azt az átmeneti időt, amíg meg kell szoknia valakinek új munkáját, de a válaszadók negyede szerint ez több, mint hat hónapig is eltart. Ráadásul a megkérdezettek több mint ötöde két év alatt sem tud teljesen váltani.
A felmérés azért fontos a cégek számára, mert ezek az átmeneti hónapok hatékonyságvesztéssel és többezer dolláros veszteségekkel járnak. "Fontos a cégvezetők számára, hogy megértsék a probléma lényegét, mivel még mindig sokan gondolják úgy, hogy a cégen belüli átszervezések segítenek és növelik a hatékonyságot. A kutatás viszont azt mutatta, hogy a menedzserek több mint 20 százaléka két év alatt sem szokik hozzá teljesen új beosztásához" - nyilatkozta Patrici Wheeler, a felmérést készítő cég vezetője.
"Az eredmények azt is alátámasztják, hogy elvileg kevesebb idő is elég lenne arra, hogy átszokjanak más munkakörbe a vezetők, de gyakran nem elég hatékonyan használják fel az időt" - tette hozzá a szakember.
A külső toborzás esetén még kisebb a hatékonyság: tíz menedzserből hárman még két év után sem tudják maximálisan teljesíteni az elvásárokat.