Élőgép technológia elvén működik majd az a látványos létesítmény, melyet az állatkert mellé, a szállodák felé eső elhanyagolt területre tervezett a környezetvédelmi beruházást részben kivitelező Organica Környezettechnológiák Rt.
A botanikus kert kinézetű szennyvíztisztítóban a hagyományos módszerekkel ellentétben nemcsak baktériumokat alkalmaznak a tisztítás során, hanem növényeket és állatokat, többnyire halakat is. Ezek az élőlények építik be saját szervezetükbe a szennyező anyagokat - mondta Kenyeres István, a társaság elnöke.
A 450-500 millió forintos beruházás eredményeként a Margitsziget összes szennyvize megtisztulva jut majd vissza a Dunába. Jelenleg az uszoda, a strand és a szállodák miatt egy 20 ezres városénak megfelelő mennyiségű szennyvíz kerül tisztítatlanul a Margit hídnál a folyóba. Az elnök elmondta, hogy a projekt koncepciója elkészült, azt a fővárosi önkormányzat környezetvédelmi bizottsága jóváhagyta. A tervezett helyszín véglegesítése, a létesítmény tervezése és engedélyezése van hátra. Kérdéses még az is, hogy a projekt kivitelezésében az Organica Rt.-n kívül részt vállaló Fővárosi Csatornázási Művek milyen feladatokat lát el - tette hozzá Kenyeres István. Az elnök szerint jövő nyáron már megkezdődhet a kivitelezés, és az év vége előtt üzembe állhat a létesítmény.
A bio-szennyvíztisztítónak ökológiai oktatóközpont funkciója is lesz, csakúgy mint a társaság többi, élőgépek technológiával megépült hasonló projektjeinek. A középiskolások, egyetemisták és más érdeklődők közvetlen közelről szemügyre vehetnek minden tisztítási fázist.
Az Organica Rt. az élőgépek technológia forgalmazására kizárólagos licenccel rendelkezik Közép-Európában. Az Egyesült Államokban kifejlesztett speciális technológia előnyei között a legfontosabb, hogy azonos területigény mellett a beruházási költségek 5-25 százalékkal, az üzemeltetési költségek 15-35 százalékkal alacsonyabbak a kisebb energia- és élőmunka-igény miatt.
A 356 millió forint jegyzett tőkéjű Organica tavaly 2,1 milliárd forint forgalmat bonyolított, amely az idén várhatóan 2 milliárd forintra csökken. Az elnök a csökkenést a környezetiparban a parlamenti választások előtt általában tapasztalható visszafogottságnak tulajdonítja. A cég forgalmából 50 százalék az ipari és kommunális szennyvíztisztítók építésének részaránya, a létesítmények üzemeltetéséből pedig 30 százalék származik. A cég foglalkozik kármentesítéssel is, amely az idei árbevétel 20 százalékát adja. A jövő évre áthúzódó beruházások és a tőkeemelés adta lehetőségek nyomán a cég 2006-ban 25 százalékos árbevétel növekedést vár.
Korábban a Menedzsment Fórum is beszámolt róla, hogy a cég Szlovákiában és Lengyelországban is leányvállalatot tart fenn. Utóbbi sikeresen pályázik a helyi szennyvíztisztítási rendszerek korszerűsítésére. Két éven belül tervezik a megjelenést a régió déli országaiban, Romániában és Bulgáriában is.
MTI/Menedzsment Fórum