2p

Aggasztónak tartja a magyar oktatási rendszer jelenlegi helyzetét az a legnagyobb külföldi befektetőket tömörítő Amerikai Gazdasági Kamara, irja a Magyar Hírlap.

Az AmCham tanulmánya szerint riasztó, hogy egyre csökken a nemzeti össztermékből az oktatásra fordított rész. A tanulmány szerint míg egy évtizeddel ezelőtt a GDP 6,5 százalékát, addig 2000-ben alig 4,5 százalékát fordítottuk oktatásra, s ez aggasztó tendencia. Az Oktatási Minisztérium hivatalos statisztikái lényegesen kisebb csökkenést mutatnak: a hivatalos adatok szerint a legmagasabb érték 1990-ben 5,68 százalék volt, míg 2002-ben a GDP 5,49 százalékát fordította oktatásra az ország.

Hosszú távon Magyarország gazdasági versenyképességének csökkenéséhez vezet, ha elmarad az oktatási rendszer megújítása, tartalmazza az AmCham által kiadott tanulmány, melynek szerzője a PricewaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó cég. A kiadvány szerint a felsőoktatási intézmények gazdasági önállóságának növelése, a képzési anyagok korszerűsítése és az idegennyelv-tanulás lehetőségeinek a növelése az elsődleges feladat. Ez utóbbi főleg azért lenne sürgős, mivel a csatlakozó országok közt a lakosság 19 százalékos idegennyelv-tudásával a legutolsók vagyunk.

Nélkülözhetetlennek tartják a szerzők a korszerű és a gazdasági élet által diktált ismeretanyag beépülését is, sőt azt javasolják, hogy a nagyvállalatok is vegyenek részt az akkreditációs bizottság munkájában. A szakmai gyakorlatok időtartamát a jelenlegi egy hónapról kiterjesztenék egy évre, s ennek finanszírozását a vállalatok által fizetett szakképzési hozzájárulásból képzelnék el, derül ki a Magyar Hírlap cikkéből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!