Az NYSE-nek a német Deutsche Börsét sikerült kiütnie az Euronextért folytatott harcban, a New York-i cég 9,96 milliárd dollárt adott az európai tőzsdéért. Az új vállalatnak New Yorkban lesz a székhelye, a nemzetközi vezetőség pedig Amszterdamban illetve Párizsban fog tevékenykedni. Az új vállalat élén az NYSE Group elnöke, John Thain áll majd, az Euronext eddigi vezére pedig mint vezérigazgató-helyettes és nemzetközi ügyletekért felelős vezető fog dolgozni - írja a BBC News.
Szakértői vélemények szerint egy összeolvadt, transzatlanti tőzsde sokkal vonzóbb lehet mind a kereskedők, mind a befektetők, mind pedig a kibocsátók számára, mivel mindannyian költségeik redukálására törekszenek, különösen a klíring ügyleteknél és az elszámolásoknál.
Korrekt ár vagy alulértékelés?
Az Euronext részvényesei átválthatják papírjaikat az összeolvadt vállalat részvényeire - egy Euronext értékpapír 0,98 NYSE Euronext részvényt ér - vagy készpénzre 21,32 eurós áron.
Míg az Euronextnél pozitívan értékelik az összeolvadás hatását, azonban egyesek szerint a 20 milliárd dolláros ajánlat alulértékelte a céget. Korábban, május 23-án az Euronext a Deutche Börse és a NYSE ajánlatát is prezentálta részvényeseinek, akkor azonban mindkettőt túl alacsonynak találták.
További fúziók várhatók
Mivel a verseny egyre erősebb az értéktőzsdék között, az elemzők úgy vélik, több fúzió is követni fogja a mostanit, a vállalatok a költségek csökkentése mellett ugyanis ügyfélszámukat is növelni akarják.
Egy évvel ezelőtt az Euronext felhagyott a Londoni Értéktőzsde (LSE) megvásárlására tett kísérleteivel, miután az amerikai Nasdaq növelte érdekeltségét az LSE-ben.
Menedzsment Fórum
Létrejött az első transzatlanti értéktőzsde
A New York Stock Exchange (NYSE) és a pán-európai Euronext tőzsde csütörtökön megállapodott az első transzatlanti értéktőzsde, az NYSE Euronext létrehozásáról, melynek értéke 20 milliárd dollár.