Megvonhatja a Nemzetközi Vasúti Szervezet (UIC) az év végével a MÁV-tól a raklap-előállításhoz szükséges licenchasználati engedélyt, ha folytatódik a termékek hamisítása. Az ötmilliárd forintosra becsült hazai raklappiac éves forgalmának ugyanis mintegy fele származik a fekete- és szürkegazdaságból.
Jelenleg Magyarországon húsz fölött van azoknak a cégeknek a száma, amelyek a szabványosnak minősített rakodólapok gyártására engedélyt kaptak a MÁV-tól. Tavaly mindössze másfél millió rakodólapot minősítettek az országban, miközben a piacra közel három és fél, négymillió rakodólap került. A Nemzetközi Vasúti Szervezet már egy évvel ezelőtt vissza akarta vonni a MÁV-tól a licencengedélyezési jogot, akkor a magyar vasúttársaság a német SGS Controll minőség-ellenőrző céggel együtt mintegy ötven gyártó tevékenységét vizsgálta meg, és a cégek felénél úgy találta, hogy a gyártási jog visszavonására van szükség.
Az egyik legnagyobb hazai raklap-előállító cég vezetője a Világgazdaságnak elmondta, a nem jogtiszta raklapok elterjedését nagyban segítette, hogy a jogdíjtulajdonos MÁV, kellő jogkör hiányára hivatkozva, nem ellenőrizte a termék felhasználóit, csupán a minősített gyártókat.
Licenszhasználati engedélyt veszíthet a MÁV
A raklapgyártatási joggal rendelkező MÁV-nak az előállításhoz szükséges engedély visszavonása éves szinten több tíz millió forintos licencdíjkiesést és komoly presztízsveszteséget jelentene, derül ki a Világgazdaság cikkéből.