A társaság csütörtöki közleményében hangsúlyozza, hogy olyan reális javaslatot kívánnak tenni, amely összhangba hozható a MÁV-START Zrt. üzleti tervével, és figyelembe veszi az Országos Érdekegyeztető Tanács bérfejlesztésre vonatkozó ajánlatát is.
A közlemény emlékeztet arra, hogy a folyamatban lévő bértárgyalásokon a VDSZSZ Szolidaritás az átlagos bérfejlesztés felett a tevékenység-kihelyezéshez kapcsolódó 10 százalékos mértékű alapbéremelési igényt fogalmazott meg valamennyi munkakörre 2007. július 1-jéig visszamenőleg, amelyet 2008 évtől kezdődően is érvényesíteni kíván. Ezt a követelést kiegészítette a 2,5 havi átlagkeresetnek megfelelő egyszeri kifizetéssel, a MÁV Cargo Zrt. eladásából származó vételár terhére. A szakszervezet hangsúlyozta, hogy a szóban forgó követelés teljesítése a bérmegállapodás alapfeltétele, így valamennyi kérdésben tárgyalni kívánnak, azonban megállapodást kötni csak "csomagban" akarnak.
A bértárgyalások során a MÁV-START Zrt. és a MÁV Zrt. összehangoltan tett ajánlatokat az érdekképviseleteknek - ismerteti a közlemény. Az első ajánlat 6,3 százalékos béremelés volt, amely a tárgyalások során 6,9 százalékra emelkedett. Ezt az ajánlatát a MÁV-START Zrt. jelenleg is fenntartja - fogalmaznak. A 6,9 százalékot figyelembe véve a VDSZSZ követelése mintegy 20 százalékot ér el.
A MÁV-START Zrt. a béremelésre tett ajánlatán túl a választható béren kívüli juttatás esetében a korábbi, éves 210.000 forint helyett 250.000 forintra tett javaslatot.
A tárgyalások eredménytelensége miatt a VDSZSZ Szolidaritás ismételten kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett, sztrájkfenyegetéssel.
A vasúttársaság közleménye hangsúlyozza: a VDSZSZ Szolidaritással szemben a Vasutasok Szakszervezete, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete, a Vasutasok Független Szakszervezeti Szövetsége lehetőséget lát a megegyezésre a munkáltató által előterjesztett ajánlatok alapján.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy megállapodás hiányában a munkavállalók és a munkáltató sem tudja tervezni választható béren kívüli juttatások keretét. Ide tartozik egyebek között az étkezési utalvány, az önkéntes nyugdíjpénztár tagdíj, albérleti hozzájárulás, illetve az otthoni internetes szolgáltatás ellenértékének megtérítése.