Az Equilor, mint aukciós ajánlattevő 14 091 953 darab OTP törzsrészvényt kíván értékesíteni a BÉT által üzemeltetett MMTS1 kereskedési rendszer aukciós értékpapírtáblájának alkalmazásával. Mivel az OTP-nek 280 millió részvényét vezették be a tőzsdére, így a most értékesítésre felajánlott 14 millió darab, a bank 5 százalékát teszi ki.
A hirdetményből nem derül ki, hogy az OTP melyik nagyrészvényese kíván megszabadulni a pakettjától, de mivel 14 millió feletti részvénymennyiséggel jelenleg csak öten rendelkeznek, így erősen szűkül a kör. A legnagyobb részvényes jelenleg Megdet Rahimkulov és fiai 24,76 millió részvénnyel, 24 millió részvénye van a Molnak, 23 millió pedig a Groupamának. Ők tehát lényegesen több OTP-részvénnyel rendelkeznek, mint az aukción felkínált 14 091 953-as csomag. A Lazard csoport és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) viszont 14 101 560, illetve 10 091 903 darab részvényt tulajdonol a BÉT honlapja szerint, így nagy valószínűség szerint kettőjük közül az egyik lehet az eladó fél.
Ugyan az MNV csomagja 50 darab hiányában nem éri el a meghirdetett mennyiséget, ennek ellenére nem zárható ki, hogy az állam akar megszabadulni az OTP részvényeitől. Erre két oka is lehet, egyrészt a magyar bankrendszerben már így is jelentős pozíciókkal rendelkezik (MKB, BB, illetve potenciálisan az ERSTE), amit fokozatosan le szeretne építeni, másrészt az idei költségvetésben 100 milliárd feletti értékben terveztek állami tulajdon értékesítését, amiből eddig nem sok folyt be. Ugyan az állami földárverések elindultak, de ebből a büdzsé valószínűleg csak jövőre "lát" majd jelentősebb összeget, másrészt az MKB 2015-re tervezett értékesítésére is már csak 2 hónap maradt, így nő annak megvalósulási kockázata. Az OTP 14 milliós csomagjának értékesítéséből viszont – még ha az akciós átlagár nem is fogja elérni a tegnapi 5670 forintos záróárat – alaphangon 70 milliárd forint befolyhat a költségvetésbe.
mfor.hu