A Paradise-iratok (Paradise Papers) néven kiszivárgott, 13,4 millió aktából álló adattömeg feldolgozásában az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumával (ICIJ) együtt világszerte 96 sajtó- és médiacég vesz részt, köztük Oroszországban a Novaja Gazeta szerkesztősége.
A Paradise Papers néven ismert offshore-dokumentumokban feltűnt újabb magyar nevekről számolt be a Direkt36 tényfeltáró központ. A kiszivárgott iratoknak része volt ugyanis az eddig részben rejtett máltai cégadatbázis is, amelyben több száz magyar szerepel. Köztük van több ismert üzletember, illetve politikai kötődéssel rendelkező vállalkozó – írja a Direkt36, az iratokat feldolgozó nemzetközi projekt magyar résztvevője.
Többek közt a következő részletek derültek ki:
- A paksi bővítés előkészítéséért felelős, Paks II. Zrt. cég korábbi vezérigazgatójának, Bán Tamásnak Máltán volt egy cége, amelyet Power Consulting House-nak, azaz Energia Tanácsadó Háznak neveztek. A máltai cég nem állt szerződéses kapcsolatban a Paks II. Zrt.-vel, írta a projektcég a Direkt36-nak.
- Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadóhoz kötődő, a letelepedési kötvényes üzletben is felbukkanó Gagel család egyik tagja, Beni Gagel Gyurcsány Ferenc volt kincstárnokával, Zelles Sándorral üzletel egy máltai cégben. A cég Magyarországon és Izraelben keres befektetési lehetőségeket, mondta Zelles a Direkt36-nak.
- Az állami fenntartású Nemzeti Sportközpontok két, jobbikos kötődésű dolgozója, Tömör-Tones Zsolt és Nagy-Pál Levente máltai cégen keresztül fejleszt egy e-learning rendszert. A részvényesek szerint nem a kedvező adózási feltételek miatt választották Máltát a cégbejegyzésre, hanem azért, mert elegük lett a magyarországi korrupcióból.
- Az ingatlanmilliárdos, korábban állami üzletekben is részt vevő Nobilis Kristóf a Direk36 kérdésére megerősítette, hogy Máltán van egy luxus versenyhajója, amelyet egy máltai hajózási cégen keresztül birtokol.
- MSZP-közeli vállalkozók már a kilencvenes évek óta előszeretettel használnak máltai cégeket: a Postabank-és Hengermalom-ügyhöz kötődő üzleti kör több mint tíz máltai cégben lett tulajdonos.
Bár a Direkt36-nak nyilatkozó szakértő szerint Málta rendszere a klasszikus offshore világhoz képest „kulturáltabban" működik, a sziget üzletileg nagyon vonzó célpont. A bejegyzett cégek papíron kifejezetten magas társasági adót fizetnek, a nagyvonalú adóvisszatérítési rendszernek köszönhetően ez az arány a gyakorlatban inkább a nullához közelít.
A RIA Novosztyi és a TASZSZ hírügynökség ismertette: az említett iratok szerint a Szibur gázfeldolgozó és petrokémiai holding, - melynek részvényesei közé tartozik az amerikai szankciós listán szereplő Kirill Samalov, Vlagyimir Putyin veje és Gennagyij Tyimcsenko is - partnere a 31 százalékban Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter által birtokolt, Navigator Holdings Ltd. elnevezésű szállítmányozási cégének. A VTB bank és Gazprom pedig részt vett annak finanszírozásában, hogy Jurij Milner dúsgazdag üzletember részesedést szerezzen a Facebookban és a Twitterben.
A dokumentumokból kiderül: a Marshall-szigeteken bejegyzett Navigator Holdings Ltd. egyik legjelentősebb partnere a Szibur. Az ICIJ szerint Ross 2011-ben kezdett el beruházni a Navigatorba, majd 2012-től az igazgatótanács tagja lett. 2014-ben helyét Wendy Teramoto vette át, aki 2017-től a kabinetfőnöke a kereskedelmi tárcánál.
Az ICIJ szerint a VTB 191 millió dollárt folyósított Jurij Milner DST Global befektetési alapjának, amivel hozzásegítette ahhoz, hogy 2011-ben részesedést szerezzen a Twitterben. A kiszivárogtatásokból az is kiderült, hogy Milner nemrégiben 850 ezer dollárt invesztált egy Cadre elnevezésű, nagyszabású ingatlanforgalmazási partnerkeresésre szakosodott startupba, amelynek alapítója Donald Trump elnök veje és tanácsadója, Jared Kushner.
Az ICIJ-feltárás arra is rávilágított, hogy áfa-elkerülési szándékkal egy sor orosz befolyásos ember az ír-tengeri Man-szigeten bejegyzett Appleby ügyvédi irodánál regisztráltatta magánrepülőjét. Közéjük tartozik Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes és neje, valamint az orosz oligarchák közül a Rotenberg-fivérek, Oleg Gyeripaszka és Oleg Tyinykov.
A papírok rávilágítottak arra, hogy Vlagyimir Blockij kommunista képviselőnek több, a vagyonnyilatkozatában gondosan elhallgatott offshore cége van. De a feltárásban felbukkan Putyin egyik volt osztálytársa, az egyik legbefolyásosabb orosz ügyvéd, Nyikolaj Jegorov, a Gyeripaszkával rokonságban álló kormánypárti képviselő, Alekszej Jezubov, valamint a világ 37. leggazdagabb embere, Aliser Uszmanov is.
Petro Porosenko neve is forog a mostani ügyben. Az UNIAN ukrán hírügynökség a Szlidsztvo.Info internetes portálra hivatkozva nyilvánosságra hozta: az Appleby ügyvédi iroda elutasította, hogy az ukrán elnök számára offshore céget alapítson az Ír-tengerben fekvő, a brit szigetekhez tartozó Man-szigeten, mert túl kockázatosnak találta az ügyletet.
Az ukrán elnököt képviselő Avellum ukrán ügyvédi iroda a közzétett dokumentumok tanúsága szerint 2014 júniusában, rögtön Porosenko államfői beiktatását követően levélben fordult az Applebyhoz. Ebben leírták, hogy a Porosenko tulajdonában lévő Roshen édesipari vállalat terjeszkedni szeretne a nemzetközi piacon, ezért új vállalatcsoportot készülnek létrehozni Luxemburgban, amelynek egy alvállalkozó holdingját pedig Hollandiában jegyeznék be. Hozzátették, hogy a luxemburgi cég adóügyeit egy Cipruson bejegyzett vállalat kezeli majd. Utóbbihoz offshore cégek tartoznak majd, ezek közé szeretett volna az ukrán ügyvédi iroda bejegyeztetni egyet a Man-szigeten. Ezután lépett a képbe a panamai Mossack Fonseca iroda, amely végrehajtotta a kívánt cégalapításokat.
Nagy-Britanniában a legnagyobb port az kavarta, hogy a brit korona vagyonportfolióját kezelő, a mindenkori uralkodó független jövedelemforrásaként szolgáló ősi hitbizomány is érintett az újabb nemzetközi offshore-botrányban. A brit miniszterelnöki hivatal szóvivője hétfői tájékoztatóján közölte: a brit adó- és vámhivatal HMRC teljes körű hozzáférést kért a kiszivárogtatott iratok közül azokba, amelyek brit cégeket vagy befektetőket érinthetnek.
A közszolgáltatási és kereskedelmi alkalmazottak szakszervezete (PCS) hétfői nyilatkozatában az adóhivatalban zajló leépítések és irodabezárások azonnal leállítását követelte a konzervatív párti brit kormánytól. A PCS közleménye szerint a brit költségvetés évente 120 milliárd font (42 ezer milliárd forint) adóbevételtől esik el a különböző adóelkerülése praktikák miatt, miközben az elmúlt néhány évben a felére csökkent az HMRC szakértői gárdájának létszáma.
A német kormány üdvözli a Paradise-iratok (Paradise Papers) nevű adatbázisból kibontakozó offshore-ügyek feltárását, és arra kéri az anyagon dolgozó újságírókat, hogy bocsássák a hatóságok rendelkezésére a dokumentumokat. Steffen Seibert kormányszóvivő hétfői berlini tájékoztatóján Wolfgang Schäuble volt pénzügyminisztert idézve kiemelte, hogy az adókerülés elleni küzdelem olyan, mint a harc a Hüdra - a görög mitológia egyik alakja, egy sokfejű vízi szörnyeteg - ellen, hiszen mindig új visszaélési formák jelennek meg és "ha az egyik fejet levágjuk, újak nőnek helyette". Heiko Maas igazságügyi miniszter hétfőn közleményben elfogadhatatlannak nevezte, hogy multinacionális óriásvállalatok az Európai Unió egységes piacának legnagyobb haszonélvezői közé tartoznak, de szinte alig fizetnek adót az EU-ban.
via: MTI, Direkt36